Rolnicy mają czego się obawiać – nadciąga fala upałów

IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami dla 10 województw. Alert ma aż 2 stopień. Rolnicy są podwójnie zagrożeni. Zagrożone może być ich zdrowie ze względu na działanie wysokich temperatur. Ucierpieć mogą również ich uprawy, zwłaszcza, że susza rolnicza jest już w 8 województwach.

Zagrożenie upałem w 10 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia przed upałami dla 10 województw. Zagrożenie 2 stopnia oznacza, że bardzo prawdopodobne jest  wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Mogą także powodować problemy w codziennym funkcjonowaniu.

Z alertu IMGW wynika, że upał ma doskwierać od poniedziałku 10 czerwca od godz. 12.00 do środy 12 czerwca do godz. 20.00, a w przypadku woj. dolnośląskiego i opolskiego do czwartku 13 czerwca.

Alert dotyczący upałów dotyczy 10 województw:

 • dolnośląskie (poza południowymi powiatami)
 • kujawsko-pomorskie 
 • lubuskie
 • łódzkie
 • małopolskie (poza południowymi powiatami)
 • mazowieckie (powiaty południowe i południowo-zachodnie)
 • opolskie
 • podkarpackie (poza południowymi powiatami)
 • śląskie (poza południowymi powiatami)
 • wielkopolskie (poza powiatem pilskim i złotowskim)

IMGW wydało alert 2 stopnia z ostrzeżeniem przed upałami dla 10 województw

IMGW wydało alert 2 stopnia z ostrzeżeniem przed upałami dla 10 województw (mapa: IMGW – http://www.pogodynka.pl/ostrzezenia)

Upały to zagrożenie dla rolników pracujących w polu

Przebywanie przez dłuższy czas będąc wystawionym na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury jest niebezpieczne dla każdego. Może to prowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.

Dotyczy to także rolników, zwłaszcza tych którzy wykonują prace polowe. W 2018 roku KRUS odnotował aż 58 wypadków w rolnictwie spowodowanych działaniem skrajnych temperatur, dotyczy to także upału.

Upały zagrożeniem dla plonów

Wysoka temperatura w połączeniu z niskim Klimatycznym Bilansem Wodnym (KBW) może spowodować także znaczne obniżenie plonów. Z ostatniego raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach wynika, że susza rolnicza dotyczy zbóż jarych, zbóż ozimych i truskawek i wystąpiła już w 8 województwach: lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Ostrzeżenia upałów częściowo pokrywa się z regionami, gdzie już stwierdzono suszę rolniczą, co może tylko pogorszyć przyszłe zbiory rolników. IUNG już ostrzega, że plony mogą być niższe o 20%, a te prognozy były wydane jeszcze przed informacją o upałach. 

Jak zachować się podczas upałów?

Z upałem mamy do czynienia, kiedy temperatura przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. Warto jednak pamiętać, że w ciągu dnia najwyższa temperatura jest między godziną 15 a 18, a nie jak wiele osób sądzi w okolicach południa. Jednak warto także pamiętać, że największe promieniowanie UV jest między godziną 12 a 13.

Wysoka temperatura może prowadzić do udaru słonecznego lub cieplnego.

Objawami udaru cieplnego czy słonecznego są: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Upał może także powodować ospałość lub zdenerwowanie i może znacznie obniżyć zdolności do prowadzenia pojazdów, w tym maszyn rolniczych.

Jak zminimalizować ryzyko utraty zdrowia podczas upałów? Oto kilka zaleceń od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

 • Powinniśmy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia, czyli między godziną 15 a 18, ponieważ może to doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.
 • Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godziny stosując przy tym kremy ochronne, gdyż zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu.
 • Podczas upałów powinno się unikać picia alkoholu, kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru, ponieważ wszystkie te płyny mogą przyspieszać proces odwodnienia organizmu.
 • Warto także spożywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, co ma zapewnić odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, których trawienie jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu.
 • Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.
 • Należy ograniczyć napływ gorącego powietrza do domu poprzez zamknięcie w domu okien i zasłonięciu żaluzji lub rolet. Za to okna powinno otwierać się nocą, kiedy temperatura jest niższa.
 • Należy także pamiętać, aby nie zostawiać dzieci w zaparkowanym pojeździe.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Informacje kwartalne

Na wsi coraz więcej niepewności...

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Lucjan, Ewaryst