Zboża wysychają. Wiele plantacji nie wykształca ziaren. Żniwa przyspieszone!

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, aby nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw.

Jak podaje WIR, zjawiska pogodowe z ostatnich tygodni, związane z bardzo wysokimi temperaturami (nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu) oraz brakiem opadów są obserwowane z dużym niepokojem. Rolnicy alarmują, iż nastąpiło bardzo duże odparowanie wody, nie tylko na słabych glebach, ale również na IV i III klasie ziem.

Sytuacja ta prowadzi do tego, że rośliny nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren. Z lustracji pól wynika, że żniwa w Wielkopolsce na dobre mogą rozpocząć się już w czerwcu – informuje WIR.

Jest to zgodne z naszą ostatnią informacją o tym, że prace związane ze zbiorami zbóż już wystartowały. Pierwszy kombajn można było spotkać na polu już 18 czerwca. Można o tym przeczytać TUTAJ. 

Wielkopolska Izba Rolnicza tłumaczy, że komunikaty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach dotyczące wystąpienia warunków suszy w Polsce ogłaszane są z pewnym opóźnieniem, natomiast straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami.

Standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:
    kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,
    udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,
    udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,
    udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.

Źródło: wieścirolnicze.pl

Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Aniela, Jan