Słowo Prezesa

Na wsi coraz więcej niepewności, a ludzie siedzą jacyś otępiali. W przededniu jednego z trzech najważniejszych świąt kościelnych – święta Zesłania Ducha Świętego, znanego i powszechnie obchodzonego na wsi jako Zielone Świątki, budzą się w nas poważne refleksje. Bo z jednej strony bujna jak w żadnym innym czasie przyroda, piękne zielone liście na drzewach, kwitnące cały maj rzepaki złocące się na horyzoncie, trawy koszone by zebrać zapasy na jesień i zimę, a z drugiej ta bijąca wewnątrz niepewność i strach o jutro. Bo przecież do wielu z nas nie dotarła jeszcze pomoc suszowa za ubiegły rok. Strach spowodowany epidemią koronawirusa, złość na zewsząd płynące słowa o pomocy kolejnym grupom zawodowym. Tylko my, zostaliśmy dziwnie sami, żeby nie powiedzieć samotni, w tej codziennej niemocy. Bez swojego ministra, który gdzieś zapętlił się w lawinie obietnic i pouczeń kierowanych do nas przy różnych okazjach. Rynek „leży”, słyszymy o mleczarniach przestających odbierać mleko z gospodarstw, tysiące sztuk bydła mięsnego nie znajdują nabywców skupujących w przyzwoitych cenach, „wali się” rynek drobiu, ceny skupu owoców miękkich nie pokrywają kosztów zbioru… Istne wariactwo, wręcz szaleństwo bo na straganach targowisk i półkach sklepowych drożyzna jakiej nie było od lat. Czy koło historii zatoczyło krąg i skutki zawirowań związanych z epidemią pokryje, niczym w czasach obowiązkowych dostaw, polski rolnik?! Bo wszystko właśnie w tym kierunku zmierza. A my nadal jesteśmy przygaszeni, wręcz przestraszeni bojąc się przyszłości. Coraz mniej o niej mówimy, coraz mniej planujemy, dyskutujemy. Coraz mniej uśmiechu na naszych twarzach. W sobotę umaimy ganki i futryny gałązkami brzozy, może nawet spotkamy się w gronie rodziny lub przyjaciół. Bo przecież Zielone Świątki to czas kiedy ludzkość jednoczy się w Duchu Świętym, jak napisał Św. Paweł : „nie ma już Greka ani Żyda”.Po burzy przychodzi słońce, po trudnych czasach przychodzą lepsze   dni, ale stanie się tak tylko wówczas gdy zaczniemy się powtórnie jednoczyć, rozmawiać i szanować. Tego w Dniu Zesłania Ducha Świętego życzę wszystkim mieszkańcom polskich wsi, nie dajmy się zepchnąć na margines życia. Zielone Świątki to też święto szeroko rozumianego ruchu ludowego, to święto organizacyjne Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wszystkim członkom PSL,  ludowcom z ZMW „Wici”,  członkom Kółek Rolniczych, KGW, LZS-ów oraz Straży Pożarnych składam szczególne życzenia i podziękowania za wszystko co robicie by zmieniać dolnośląską wieś. Trzeba nam wiary… Dużo wiary i uporu. Może nawet więcej niż sto lat temu gdy nasi poprzednicy bronili kraj przed nawałnicą bolszewicką, a Europę przed zalewem tego szaleństwa.

Zapraszam również do zapoznania się z wywiadem jakiego udzieliłem na stronach Tygodnika redaktorowi Krzysztofowi Wróblewskiemu.

Leszek Grala

Prezes Izby

Na wsi coraz więcej niepewności...

Pelagia, Piotr