IV Forum Rolnicze Dolnośląskiej Izby Rolniczej

W dniach 9-10 marca 2017 roku w Hotelu Nowy Zdrój w Polanicy Zdroju odbyło się IV Forum Rolnicze DIR pt. „Potencjał Regionu Kapitałem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich”, które prowadził Leszek Grala Prezes DIR. Wzięli w nim udział członkowie Rad Powiatowych DIR oraz goście zaproszeni wśród których byli między innymi Ewa Mańkowska Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i Zbigniew Szczygieł Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zebranych powitał i otworzył Forum Prezes DIR Leszek Grala. Przed obradami Forum wręczono zasłużonym samorządowcom odznaczenia.

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska z Radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Zbigniewem Szczygłem wręczyła srebrne Odznaki Honorowe ,,Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, które otrzymali: Bożena Kończak Przewodnicząca Rady DIR Kamienna Góra i Andrzej Kozłowski Przewodniczący Rady DIR Złotoryja. Odznaki są wyrazem wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa Dolnośląskiego. Prezes DIR Leszek Grala i Wicemarszałek Ewa Mańkowska wręczyli złote odznaki DIR „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” Alicji Mochol – Kędziora Przewodniczącej Rady DIR Głogów, Janowi Laszczowskiemu Przewodniczącemu Rady DIR Polkowice i Grzegorzowi Kołaczowi Przewodniczącemu Dolnośląskiego Związku Zawodowego Rolników „Samoobrona”. Wiceprezes DIR Ryszard Borys i Delegat do KRIR Henryk Kowalik wręczyli srebrne odznaki DIR „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” Marii Maliszewskiej znanej społeczniczce ze Świecia w gminie Leśna i Bronisławowi Kasiniakowi społecznikowi z gminy Oborniki Śląskie.

W ramach tematu Forum „projekty regionalne i ponadregionalne szansą rozwoju regionu i wzrostu dochodów gospodarstw rolnych”, główne założenia przyjętego uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego w maju 2016 r. programu „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” przedstawił Ireneusz Ratuszniak z Centrum Dydaktyczno-Naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Koncepcję merytoryczną programu przygotowali profesor Tadeusz Trziszka Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i profesor Mirosław Miller z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Głównym celem programu jest poprawa konkurencyjności dolnośląskiej gospodarki w obszarze żywności i zdrowia. Pan Ratuszniak prosił o zgłaszanie uwag do programu, który już można znaleźć w internecie.

Temat „Sprzedaż bezpośrednia – nowe możliwości dla wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych” omówił na przykładzie swojego gospodarstwa „Wańczykówka” produkującego sery – Sylwester Wańczyk z Krzeszowa.

Pan Ryszard Bandurowski z RSP Twardawa przedstawił niezwykle ciekawe podejście do spraw związanych z analizą gleby i aplikacjami fungicydami, regulatorami wzrostu razem z biostymulatorami. Również stosowane w RSP Twardawa metody uprawy rzepaku, pszenicy, kukurydzy, buraków cukrowych, soi pozwalające na utrzymanie wysokiego plonowania przy redukcji kosztów środków do produkcji wzbudziły w uczestnikach żywe zainteresowanie.

Programy wsparcia rolników i rolnictwa w 2017 r. przedstawił Jarosław Niemiec z Oddziału Regionalnego AR i MR we Wrocławiu. Zwrócił uwagę na najczęściej popełniane przez rolników błędy we wnioskach o dofinansowanie.

Główne cele nowej ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi omówił Artur Mackiewicz Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego ANR we Wrocławiu. Celem było zwiększenie przejrzystości obrotu ziemią rolną, tworzenie i wzmacnianie gospodarstw indywidualnych, zwiększenie szans rolników indywidualnych w dostępie do gruntów rolnych będących w zasobie Agencji. Sprawy związane z przetargami na grunty rolne organizowane przez ANR wzbudzają ogromne emocje wśród rolników i to też podczas Forum dało swój wyraz w ilości pytań do pracowników Agencji i komentarzy do działań Agencji.

O pracy KRUS i konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne mówił Pan Bartłomiej Grzegorczyk Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Wałbrzychu.

System ubezpieczeń rolnych realizowanych w ramach utworzonego 30.04.2015 roku związku wzajemności członkowskiej „Wieś Dolnośląska” został przedstawiony przez Halinę Grążewską Dyrektora Regionalnego Oddziału TUW we Wrocławiu. Zachęciła do korzystania z oferty przygotowanej dla rolników przez TUW, placówki TUW na Dolnym Śląsku znajdują się we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kłodzku.

Franciszek Baranowski zaprosił uczestników Forum na szkolenie na temat ubezpieczeń w TUW. Tadeusz Mochalski z Zarządu DIR powiedział, że na dziś prawo łowieckie zostaje po staremu i prawdopodobnie w 2018 roku nowe prawo łowieckie też nie wejdzie w życie. Prosił o uwagi do projektu rządowego ustawy Prawo Łowieckie, 22 marca 2017 roku odbędzie się spotkanie w Sejmie na temat zmian w wymienionej ustawie.

Uczestnicy IV Forum mieli okazję do zadawania pytań wszystkim zaproszonym gościom z czego skorzystali, co świadczy o potrzebie organizowania podobnych spotkań informacyjnych. Również goście zaproszeni – przedstawiciele różnych instytucji około rolniczych mieli możliwość wysłuchania uwag rolników praktyków.

Elżbieta Sobótko

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Aleksy, Horacy