Dożynki Powiatowo – Gminne w Bardzie

Dnia 27 sierpnia 2017 r. w Bardzie odbyły się Powiatowo – Gminne Dożynki 2017. Święto plonów jest podsumowaniem całego roku ciężkiej pracy rolników.

Pierwszy raz Dożynki odbyły się w mieście, tak, by wszyscy zebrani z sołectw mogli być gośćmi.
O godzinie 13.00 zebrani uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Bazylice Mniejszej w Bardzie gdzie wniesiono chleb dożynkowy oraz ręcznie wykonane wieńce. We Mszy Św. brał udział poczet sztandarowy ze sztandarem Rady Powiatowej DIR powiatu ząbkowickiego. Podczas Mszy przyniesiony chleb został poświęcony, a Starostowie Dożynek, Danuta Gurdak i Adam Tokarz w uroczystym korowodzie razem z uczestnikami Dożynek przeszli przez miasto na miejsce obchodów Święta Plonów.

Ze sceny oficjalnie powitali gości Burmistrz Barda Krzysztof Żegański i Starosta Powiatu Roman Fester. Dożynki w Bardzie odwiedziło wielu gości, przedstawicieli władz i osób związanych z Gminą oraz Powiatem.

Podziękowania za pracę na rzecz środowiska wiejskiego dla Starosty i Starościny Dożynek w imieniu Rady Powiatowej DIR wręczył Przewodniczący Rady Wiktor Skotnicki.

Dożynki były organizowane w ramach projektu „Cztery pory roku w Polsce i Czechach”, dzięki czemu w Bardzie goszczono czterdziestoosobową delegację z Czeskiej Skalicy w Czechach.

Prezentowane przed sceną wieńce dożynkowe ośpiewał Zespół Ludowy „Przełomiacy” z Barda. Wspólnie odtańczono też taniec dożynkowy „Zasiali górale owies”. Rozstrzygnięto konkursy – na najpiękniejszy wieniec, był nim wieniec z Witostowic w gminie Ziębice, jak i powiatowy konkurs „Aktywne Sołectwo”, konkurs wygrało sołectwo Stolec z Gminy Ząbkowice Śl.

Na scenie prezentowało się wiele zespołów. Były to: zespół Wesołe Nutki z Mąkolna, zespół „Kądziołeczka” z Lutomii Dolnej, występ Grupy Tanecznej Fundacji Oświatowej Salamandra, Zespół Wiolinek, recital Julii Topolanek z koleżankami, Waldemar Bałwas. Było też wiele dożynkowych, zabawnych konkursów. Wieczorem uczestnicy bawili się przy muzyce zespołu Guitars, a potem Mr Sebii. Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa pod gwiazdami.

Elżbieta Sobótko

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ