III Dolnośląskie Forum Kobiet z najwspanialszymi kobietami dolnego śląska

Tegoroczne Forum Kobiet pn. „Kobiety na rynku pracy we współczesnej Europie” rozpoczęło się w dniu 16 lutego w Wambierzycach. W tym dniu Rada Kobiet działająca przy Dolnośląskiej Izbie Rolniczej we Wrocławiu spotkała się by omówić zakres działań na rok 2018. Zastępca Dyrektora Biura DIR we Wrocławiu Pani Aleksandra Fałat przedstawiła główne założenia kampanii DIR „ROLNICTWO to PRACA NIE WYBRYK”. Z uwagi na to, że z dużą intensywnością narasta niepokojące zjawisko uporczywego zakłócania, a wręcz prześladowania pracy rolników przez nowych mieszkańców wsi, Rada Kobiet poparła podjęte przez Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej działania polegające na przeprowadzeniu kampanii informacyjnej mającej na celu przeciwdziałanie zaistniałej sytuacji na obszarach wiejskich. W spotkaniu wzięła również udział Pani Izabela Jachowicz – Dyrektor Oddziału BGŻ BNP Paribas, która poinformowała zebrane uczestniczki o obszarze współpracy banku z samorządem rolniczym. Drugiego dnia otwarcia Forum dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Radków Pan Jan Bednarczyk. Wśród zaproszonych Gości w Forum uczestniczyli: Monika Wielichowska – Poseł na Sejm RP, Franciszek Baranowski – Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Urszula Solińska – Marek – Dyrektor Biura DIR we Wrocławiu, Aleksandra Fałat – Zastępca Dyrektora Biura DIR we Wrocławiu, Maciej Awiżeń – Starosta Powiatu Kłodzkiego Bożena Kończak – Wiceburmistrz Lubawki, Urszula Panterałka – Zastępca Wójta Gminy Kłodzko, Barbarę Jakimowicz – Klein – autorka książek kucharskich, Wiktor Skotnicki – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Ząbkowickiego, Leszek Bobula – Przewodniczący Rady Powiatwej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Kłodzkiego. W spotkaniu uczestniczyły również delegatki Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej, wszystkie Panie aktywnie działające na rzecz wsi na Dolnym Śląsku a także osoby zainteresowane tematem zwiększania aktywności społecznej i zawodowej mieszkanek obszarów wiejskich.

Po wystąpieniach zaproszonych Gości,Małgorzata Majeran – Kokott – prezenterka z Radia Wrocław, która prowadziła tegoroczne Forum Kobiet odczytała list od Pani Lidii Geringer de Oedenberg dla uczestników forum, która ze względu na obowiązki europarlamentarzyski nie mogła uczestniczyć w Forum.

Tegoroczne spotkanie było wspaniałą okazją, aby uhonorować medalem Dolnośląskiej Izby Rolniczej „Za wieloletnie kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku” kobiet z terenu Powiatu Kłodzkiego. Medalami wręczanymi przez Członka Zarządu DIR Pana Franciszka Baranowskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej DIR w Kłodzku Pana Leszka Bobulę zostały uhonorowane:

1. Józefa Burlita z Gajowa
2. Zofia Kucharska z Bożkowa
3. Ewa Jaszczyszyn z Niwy
4. Krystyna Fabrycka z Kudowy – Zdroju
5. Ludwika Golec z Marcinowa
6. Halina Sudnik z Boguszyna
7. Janina Baziak z Wojciechowic

Kolejnym punktem Forum były prezentacje zaproszonych Gości dotyczące działalności i roli kobiet na rynku pracy, aktywności społecznej oraz zdrowia i urody. Pani Monika Wielichowska Poseł RP, Przewodnicząca Powiatowej Rady Zatrudnienia omówiła temat równouprawnienia płci na rynku pracy. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce reprezentowały Pani Katarzyna Malinowska oraz Maryna Gacek – Świecik, które szczegółowo omówiły rolę kobiet na rynku pracy w Europie. Temat chorób cywilizacyjnych przedstawiła dr Liwia Sztokmar – Pierowska ze Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy – Zdroju. Konsultant żywienia z Rybnika Pani Jadwiga Gajewska odpowiedział zebranym na nurtujące pytanie „Czy wiesz co jesz?” Na zakończenie lokalne liderki opowiadały o swoich pasjach, zainteresowaniach oraz pracy zawodowej. Wśród nich znalazły się:
1. Barbara Siemczonek –samorządowiec, kobieta aktywna i przedsiębiorcza
2. Joanna Krech – kobieta przedsiębiorcza – Owocowa Manufaktura
3. Anna Marduła – kobieta aktywna i przedsiębiorcza, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Zielona Róża”
4. Maliwna Pasternak – kobieta przedsiębiorcza – Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Podczas Forum uczestnikom umilały występy zespołów ludowych – Tercetu Niekoniecznie Geriatrycznego z Wambierzyc oraz Katarzynek ze Ścinawki Górnej a także zespołu rozrywkowego „Polanickie Rusałki”. W czasie trwania Forum do dyspozycji uczestników były punkty konsultacyjne Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju oraz Policealnej Szkoły Kosmetycznej „Gamma”. Nie zabrakło również stoisk z produktami tradycyjnymi i regionalnymi.

Katarzyna Wróbel, BT DIR Kłodzko

Jerzy, Wojciech, Idzi