Wyjazd studyjny na Warmię i Mazury

W dniach 7-10 czerwca br. delegaci Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej z całego Dolnego Śląska wzięli udział w wyjeździe studyjnym na Warmię i Mazury. Inicjatorką wyjazdu oraz jego główną organizatorką była Pani Elżbieta Ulatowska – delegatka Rady Powiatowej DIR Powiatu Kłodzkiego i jednocześnie Przewodnicząca Komisji Budżetowej, wspierana przez Panią Aleksandrę Fałat – Zastępcę Dyrektora Biura DIR we Wrocławiu. Opracowany program wyjazdu, łącząc przyjemne z pożytecznym, pozwolił uczestnikom wycieczki zarówno na zapoznanie się ze specyfiką produkcji rolniczej Warmii i Mazur, jak i zwiedzenie najsłynniejszych atrakcji turystycznych regionu, wśród których wymienić należy Zamek w Malborku czy rejs Kanałem Elbląskim.
Wizyta w gospodarstwie rolnym Pana Narewskiego w miejscowości Gązwa, specjalizującym się w hodowli bydła mięsnego, stanowiła dla naszych delegatów doskonałą okazję do zapoznania się z wyzwaniami i problemami, z jakimi borykają się producenci żywca wołowego regionu Warmii i Mazur. Pomimo pewnych różnic, wiele problemów pozostaje wspólnych. Opłacalność produkcji czy poszukiwanie rynków zbytu w takim samym stopniu spędza sen z powiek hodowcom w obu województwach. Z kolei zwiedzanie Ogrodów Pokazowych i Motylarni w Marcinkowie uświadomiło uczestnikom wyjazdu, jak wiele rodzajów działalności może być z powodzeniem prowadzonych na terenach wiejskich stanowiąc alternatywę dla tradycyjnej produkcji rolniczej. Ogrody Pokazowe w Marcinkowie są członkiem ogólnopolskiej sieci zagród edukacyjnych. Oferują bogaty program zajęć edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku oraz całą gamę festiwali, koncertów i imprez sportowych dla dorosłych. Po ogrodach oprowadzała ich właścicielka – Pani Magdalena Markiewicz, społeczniczka, działaczka na rzecz rozwoju Warmii i Mazur, laureatka konkursu „Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur 2018 r.”. Początkowo założone i prowadzone przez nią przedsiębiorstwo zajmowało się projektowaniem ogrodów i terenów zieleni miejskiej, jak również aranżacją ogrodów i ich pielęgnacją. Kolejnym etapem rozwoju firmy było założenie szkółki roślin ozdobnych. Z biegiem lat przedsiębiorstwo się rozrosło i zmieniło profil działalności – powstały Ogrody Pokazowe. Opiekę nad Ogrodami sprawuje Fundacja Inkubator Kreatywności. Obecnie Ogrody Pokazowe skupiające aranżacje ogrodów o różnej tematyce i stylu (m. in. ogród śródziemnomorski, meksykański, japoński, ziołowo-warzywny i in.) skupione na zaledwie 3000 m2 stanowią atrakcję turystyczną Mazur i są chętnie odwiedzane przez turystów z Polski i z zagranicy. Pani Magdalena Markiewicz jest przykładem kobiety, która osiągnęła sukces realizując własne pasje i czyniąc z nich sposób na życie.
Najważniejszym punktem wyjazdu było spotkanie delegatów Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Zarządem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, reprezentowanym
przez: Pana Jana Heichel – Prezesa W-MIR, Pana Romualda Tańskiego – Wiceprezesa W-MIR, Pana Marka Kuźniewskiego członka Zarządu W-MIR oraz Pana Krzysztofa Wiśniewskiego członka Zarządu W-MIR. Podstawowe obszary działalności Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej przedstawili: Pan Jan Heichel – Prezes W-MIR oraz Pan Romuald Tański – Wiceprezes W-MIR. Ożywiona dyskusja kończąca spotkanie wykazała, iż: monitorowanie obrotu ziemią użytkowaną rolniczo, przyszłość WPR po roku 2020, opłacalność produkcji rolniczej czy zmiana procedur szacowania szkód łowieckich i tych wywołanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz wypłaty odszkodowań za nie stoją na czele priorytetowych działań podejmowanych przez obie Izby Rolnicze.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Czesław, Agnieszka