VII Dolnośląskie Dożynki Rolników Zacisze 2018

W dniu 9 września 2018r. odbyły się już po raz siódmy Dolnośląskie Dożynki Rolników. Na miejsce uroczystości, po raz kolejny wybrano malowniczo położoną na przedgórzu Izerskim miejscowość Zacisze w gminie Leśna.Tradycyjnie już obchody uroczystości dożynkowych rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza kanonika Czesława Misiewicza, podczas której, w asyście pocztów sztandarowych, zostały poświęcone wieńce i chleby. Prezes DIR Leszek Grala odebrał z rąk starostów dożynek tradycyjny bochen chleba, przyrzekając dzielić go tak aby dla wszystkich starczyło. Następnie zgodnie ze staropolskim zwyczajem, w hołdzie dla najpiękniejszego owocu pracy rąk ludzkich, podzielony on został między wszystkich uczestników rolniczego święta. W dożynkowych uroczystościach wziął udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, jak również posłowie, szefowie instytucji pracujących na rzecz wsi i rolnictwa, licznie zgromadzeni samorządowcy, radni, wójtowie, burmistrzowie, starostowie i rolnicy z całego Dolnego Śląska.Starostami tegorocznych Dożynek byli: Renata Chołodecka – delegatka Rady Powiatowej DIR powiatu milickiego, wiceprzewodnicząca Rady Kobiet, właścicielka gospodarstwa ekologicznego, prowadzi m.in. uprawy roślin zielarskich oraz Tadeusz Smoliński – delegat Rady Powiatowej DIR powiatu górowskiego i delegat do Walnego Zgromadzenia Izby, prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła mięsnego limousine w czystej rasie.

Witając przybyłych Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, gospodarz Dożynek powiedział: „Nie spotkaliśmy się dzisiaj, by narzekać i się żalić. Nie przyjechaliśmy się smucić i ronić łez, bo mówiąc słowami wiejskiego poety Feliksa Raka zanim tu przyszliśmy już daliśmy Bogu oraz naszej kochanej ziemi zadatek na nowy chleb. Już obsialiśmy swoje pola, już pielęgnujemy je, by za rok móc znowu świętować. Dlatego witając wszystkich, drodzy dolnośląscy Rolnicy wierzę, że dzisiejszy dzień, tradycyjnie spędzimy na świętowaniu, zabawie i dyskusjach, jak zmieniać nasze małe ojczyzny, ale też jak udoskonalać i poprawiać gospodarstwa”.

Prezes DIR podkreślił także ciężką pracę rolników: „Dożynki to wielki ukłon dla ludzi, którzy na rękach i twarzy mają wypisane trudy pracy. Ich praca jest symbolem tego co dobre, ale też nieprzemijające. Ich wysiłek to ukłon w stronę świętych słów ewangelii, że ten chleb będzie żył.”

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala wręczyli odznaki honorowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” Państwu Jadwidze i Marianowi Jesionka z Powiatu Oleśnickiego.
Medale Krajowej Rady Izb Rolniczych za zasługi dla samorządu rolniczego oraz pracę na rzecz rolników otrzymali: brązowy – Pan Fryderyk Ditterla – rolnik ze wsi Przedwojów w gminie Kamienna Góra.
Złoty Medal przyznany przez Zarząd DIR „Zasłużony dla samorządu rolniczego” otrzymali:
Pani Ewa Pawelec – Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS we Wrocławiu,
Pan Mirosław Kulesza – Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR we Wrocławiu,
Pan Józef Liczner – Delegat Rady Powiatowej DIR Powiatu Lubańskiego,
Pan Olgierd Poniźnik – Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

Srebrnym Medalem DIR „Zasłużony dla samorządu rolniczego” wyróżniono:
Państwa Ingę i Arkadiusza Sobóckich – rolników z gminy Leśna.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala wręczyli również specjalne gratulacje dla osób zaangażowanych w pracę na roli, działalność społeczną i samorządową. Otrzymali je: Pani Elżbieta Ulatowska, Pani Bożena Kończak oraz Panowie: Leszek Bobula, Zbigniew Jarosz, Franciszek Lesicki, Andrzej Mitczak, Edward Tracz, Jan Zielony, Tadeusz Zielony, Zdzisław Ożga, Jan Rewers, Wiktor Skotnicki i Jerzy Truś.

Do Zacisza przyjechało trzydzieści wieńców wyplecionych przez wsie z całej dolnośląskiej ziemi. Komisja konkursowa, której przewodniczył ksiądz kanonik Czesław Misiewicz celebrujący dożynkową mszę, wytypowała zwycięzcę, którym został wieniec ze wsi Jałowiec w powiecie lubańskim, miejsce 2 przyznano natomiast wsi Wysokie powiat lubiński, a trzecie wsi Wieża z powiatu lwóweckiego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia, bo do Zacisza przyjechały wieńce z całego województwa po wstępnych selekcjach w gminach i powiatach.
Podczas Dożynek zorganizowany został „Piknik Wieprzowy” sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Uczestnicy mogli wziąć udział w zorganizowanych konkursach dla dzieci i dorosłych. Promocja mięsa wieprzowego odbywała się podczas degustacji przygotowanych mięs w różnej postaci. Na zorganizowanym stoisku przeprowadzono akcję informacyjną o zaletach wieprzowiny.

Organizacyjnie nad wszystkim czuwali pracownicy biura Izby z panią dyrektor Urszulą Solińską-Marek na czele.
Krzysztof Balant

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Franciszk, Jozef