Na roboczo i odświętnie , wspólnie z rolnikami obradowała Rada Powiatowa DIR w Jeleniej Górze

W dniu 14.12.2018r. w Łomnicy obradowała na szóstym w tym roku posiedzeniu Rada Powiatowa DIR w Jeleniej Górze. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Prezes Zarządu DIR Leszek Grala, kierownik Oddziału ARiMR w Jeleniej Górze Mirosław Ludorowski oraz kierownik Oddziału PIORiN Waldemar Płachciak . W posiedzeniu uczestniczyło 29 osób, w większości rolników, w tym 8 delegatów do Rady Powiatowej.

Obradom przewodniczył Mirosław Kaszkur przewodniczący RP DIR w Jeleniej Górze. Dwa pierwsze punkty posiedzenia miały charakter szkoleniowo- informacyjny. Przedstawicielki SANTANDER BANK przedstawiły aktualną ofertę Banku dla rolnictwa i wsi. Wywołała ona zainteresowanie gdyż niektóre z ofert tego Banku okazały się konkurencyjne w stosunku do innych kredytodawców. Podobne zainteresowanie wzbudziła kolejna informacja, czyli oferta usług księgowych dla gospodarstw i firm związanych z rolnictwem. Pytano nie tylko o ceny takich usług ale przede wszystkim zwracano uwagę na potrzebę ich zlecania przy bardziej złożonej działalności np. przy przetwórstwie, sprzedaży bezpośredniej czy rozliczaniu VAT itp. Ważnym argumentem przemawiającym za zlecaniem usług księgowych jest możliwość stałego korzystania z porad finansowych.

W kolejnym punkcie obrad Prezes Zarządu DIR Leszek Grala i przewodniczący Mirosław Kaszkur wręczyli honorowe, okolicznościowe grawertony zasłużonym rolnikom naszego powiatu, którzy są jednocześnie aktywnymi działaczami samorządu rolniczego:

Państwu Violetcie i Janowi Strzelczykom z Kowar,

Państwu Małgorzacie i Zbigniewowi Lipińskim z Kopańca gmina Stara Kamienica.

Następnie przekazano gratulacje czterem delegatom z naszego powiatu którzy w wyborach samorządowych uzyskali mandaty radnych i wójta:

Edward Dudek  Wójt Gminy Jeżów Sudecki,

Piotr Gołębski  Radny Gminy Janowice Wielkie,

Kamila Pietraszek  Radna Gminy Kowary,

Zbigniew Lipiński  Radny Gminy Stara Kamienica.

W następnym punkcie obrad zostały omówione wnioski i propozycje naszej Rady Powiatowej do stanowiska Zarządu DIR w sprawie dodatkowego wsparcia dla rolnictwa terenów górskich i podgórskich. Po dyskusji w której udział wzięli delegaci i zaproszeni rolnicy przyjęto wnioski Rady w tej sprawie, które przekazane zostaną do Zarządowi DIR.

Zaproszeni goście Mirosław Ludorowski  i Waldemar Płachciak podsumowali mijający rok w obszarach które nadzorują jako kierownicy jednostek powiatowych. Wskazali też na nowe uwarunkowania i mechanizmy pomocowe w roku 2019.  Odpowiadali także na zadawane pytania.

Prezes Zarządu DIR Leszek Grala dokonał podsumowania mijającego, bardzo trudnego roku z punktu widzenia samorządu rolniczego w odniesieniu do województwa i kraju. Wskazał na problemy rolnictwa w nadchodzącym roku i zadania samorządu rolniczego na nadchodzące miesiące.  Podziękował rolnikom oraz Radzie Powiatowej za podejmowane inicjatywy i wykonaną pracę. Wspólnie z przewodniczącym Rady złożył życzenia świąteczne i noworoczne,

Posiedzenia Rady Powiatowej zakończył  opłatek wigilijny, przy którym składano tradycyjne życzenia świąteczno – noworoczne.

Opracował:

Andrzej Kamiński