III Gminne Forum Rolnicze w Oborze

Tradycyjnie już w świetlicy wiejskiej w miejscowości Obora gm. Lubin w dniu 13 marca odbyło się III Gminne Forum Rolnicze. Odbyło się ono z inicjatywy wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubińskiego Franciszka Lesickiego. Wzięli w nim udział rolnicy i hodowcy z naszego regionu, a także przedstawiciele  wielu instytucji zajmujących się tematyką rolnictwa.

Wśród zaproszonych gości byli: Artur Mackiewicz z-ca Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu, Wiesława Bober – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubinie, Michał Tomaszewicz – Dyrektor Banku Spółdzielczego we Wschowie O/Lubin, Franciszek Baranowski – Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także przedstawicieli Powiatowego Zespołu Doradców w Lubinie, Biura Powiatowego ARiMR z/s w Rudnej oraz Nadzoru Wodnego w Lubinie. Swoją obecnością zaszczycił spotkanie Bartosz Chojnacki – z-ca wójta Gminy Lubin. Podczas spotkania wręczono wyróżnienie dla Łukasza Kurowskiego młodego rolnika, za podjęcie wyzwania sprostania wymogom zawodu rolnika wraz z życzeniami sukcesów i satysfakcji w trudnej pracy na rzecz dolnośląskiego rolnictwa oraz dla Andrzeja Kaczkowskiego właściciela Firmy Trakt za wkład wniesiony w umacnianie polskiego rolnictwa. Do ich wręczenia poproszeni zostali Franciszek Baranowski Członek Zarządu DIR i Bartosz Chojnacki Z-ca Wójta Gminy Lubin. W trakcie spotkania rozmawiano na wiele spraw bieżących, m.in. o rozdysponowaniu gruntów z Zasobu Własności Skarbu Państwa, płatnościach bezpośrednich, kredytach, ubezpieczeniach, a także melioracjach.

Ważnym elementem spotkania było przedstawienie zagrożeń wynikających z planów Prezydenta Roberta Raczyńskiego Prezydenta miasta Lubina dotyczących przyłączenia siedmiu sołectw Gminy do Miasta Lubina. Problem ten przedstawiła Anna Marzec kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Dotyczy to Miroszowic, Osieka, Obory, Chróstnika, Krzeczyna Wielkiego, Kłopotowa i Szklar Górnych. W efekcie terytorium gminy zmniejszyłoby się o 1/3, a budżet o 2/3. Gmina w swoich nowych granicach nie będzie mogła wykonywać swoich zadań, a w perspektywie będzie skazana na wegetację. W wyniku tej operacji nastąpi: utrata dofinansowania ze środków zewnętrznych zwłaszcza z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdyż wiele kierunków wsparcia może dotyczyć tylko gmin wiejskich, zmiana granic może spowodować konieczność zwrotu dotacji uzyskanych na działalność wykonywaną na obszarach wiejskich, koła łowieckie nie szacują strat na terenach miejskich, zniesione będą dopłaty dla mieszkańców do wody, ścieków i odpadów komunalnych, zlikwidowane będą Ochotnicze Straże Pożarne oraz Fundusz Sołecki, nie będzie środków na bieżące utrzymanie infrastruktury społecznej, zablokowane zostaną inwestycje, w tym drogowe. Przeprowadzone zostały konsultacje, w których wzięło udział 63% mieszkańców Gminy, z czego 98% zadeklarowało, że nie zgadza się na podział Gminy. Zaprosiła do udziału w Marszu Przyjaźni w obronie granic Gminy, który odbędzie się 17 marca u Lubinie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Wiesława Bober przedstawiła aktualne informacje dotyczące ASF, ptasiej grypy. Przekazała procedury postępowania dotyczące uboju z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią, a także uboju zwierząt na własne potrzeby.

Spotkanie podsumował Franciszek Lesicki. Takie spotkania są potrzebne, żeby wymienić najnowsze informacje i pomóc rolnikom w rozwiązywaniu problemów. Podziękował zaproszonym gościom za przekazane informacje i rolnikom, że pomimo sprzyjającej pogody do prac w polu znaleźli czas na udział w spotkaniu.

Irena Danieluk

Cecylian, Bernadeta