VIII Dolnośląskie Dożynki Rolników

W dniu 15 września 2019 r. odbyły się już po raz ósmy Dolnośląskie Dożynki Rolników. W tym roku pogoda była wyjątkowo piękna i słoneczna, co sprawiło, że w uroczystościach wzięło udział bardzo wielu gości. Na miejsce uroczystości, po raz kolejny wybrano malowniczo położoną na przedgórzu Izerskim miejscowość Zacisze w gminie Leśna. Tradycyjnie obchody uroczystości dożynkowych rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez księdza kanonika Czesława Misiewicza, podczas której, w asyście pocztów sztandarowych, zostały poświęcone wieńce i chleby dożynkowe. Prezes DIR Leszek Grala oraz Marszałek Cezary Przybylski odebrali z rąk Starostów dożynek tradycyjne bochny chleba, przyrzekając dzielić je tak, aby dla wszystkich starczyło. Następnie zgodnie ze staropolskim zwyczajem, w hołdzie dla najpiękniejszego owocu pracy rąk ludzkich, podzielony on został między wszystkich uczestników rolniczego święta. W dożynkowych uroczystościach udział wzięli rolnicy z całego Dolnego Śląska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, jak również posłowie, szefowie instytucji pracujących na rzecz wsi i rolnictwa, licznie zgromadzeni samorządowcy, radni, wójtowie, burmistrzowie i starostowi. Starościną tegorocznych Dożynek była Paula Grala – 22 letnia rolniczka z Pisarzowic, w gminie Lubań, która od 2016 roku  prowadzi własne gospodarstwo rolne o powierzchni 64,06 ha. W gospodarstwie uprawia zboża, rzepak, kukurydzę i groch. W2018 roku rozpoczęła studia zaoczne na Wydziale Technologiczno Przyrodniczym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Starościna jest członkiem grupy producentów zbóż i roślin oleistych TERRAPOL, do której wstąpiła po utworzeniu gospodarstwa. Starostą tegorocznych Dożynek był Tomasz Krawczyk, rolnik z Wieży w gminie Gryfów Śląski, który od 2009 roku razem z żoną Joanną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 170 hektarów, które zajmują się produkcją mleka i bydła opasowego. Pan Tomasz od 2011 roku zasiada w Radzie Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej, gdzie reprezentuje interesy rolników z gminy Gryfów Śląsk.

Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, gospodarz Dożynek zwrócił się do licznie przybyłych rolników tymi słowami: Godność powstająca z faktu bycia rolnikiem jest Wam należna, każdemu z Was tu obecnych. To Wy swoją wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie i wciąż doskonaloną, swoim zaangażowaniem i wysiłkiem sprawiacie, że ziemia rodzi pokarm, że przynosi chleb dla nas.”

Prezes DIR podkreślił ciężką pracę rolników, za którą im podziękował: Pragnę w imieniu własnym i całego samorządu rolniczego podziękować Wam rolnicy i wszystkim pracującym na rzecz rolnictwa. Dziękuję Wam za okrywanie tych pól własnym sercem, dziękuję za to, że nasza mała ojczyzna, nasz rolniczy Dolny Śląsk zakwita szczęściem swoim i naszym.”

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, który objął tegoroczne uroczystości honorowym patronatem oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala wręczyli medale Krajowej Rady Izb Rolniczych za zasługi dla samorządu rolniczego oraz pracę na rzecz rolników. Medale otrzymali: Paweł Czyszczoń, Rafał Dyjur, Władysław Majkowski, Tomasz Piotrowski, Zenon Zatchiej i  Jerzy Zieliński.

Złoty Medal przyznany przez Zarząd DIR „Zasłużony dla samorządu rolniczego” otrzymali: Tadeusz Burdyna, Norbert Grabowski, Henryk Kopeć i Natalia Marchut.  Wiceprezes DIR Ryszard Borys i członek Zarządu Mirosław Kaszkur wręczyli srebrne Medale DIR „Zasłużony dla samorządu rolniczego”, którzy tym odznaczeniem wyróżnili: Tadeusza Blicharza, Kazimierza Fedoruka, Rafała Jaszczyszyna, Pawła Jakubowskiego, Eugeniusza Katę, Wiesława Koziołkiewicza, Zbigniewa Labiedzia, Artura Łukasika, Czesława Mrówkę, Małgorzatę Mrówkę, Pawła Musztafę, Piotra Podobińskiego, Tadeusza Sokolińskiego, Przemysława Sokolińskiego, Bogdana Styczyńskiego, Kazimierza Sulimę i Stanisława Tuszyńskiego.

Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala wraz z wiceprezesem Ryszardem Borysem wręczyli również specjalne podziękowania za współpracę i zaangażowanie w organizację VIII Dolnośląskich Dożynek Rolników rodzinie Państwa Konopków z Proboszczowa k. Pielgrzymki –  Państwu Czesławie i Lesławowi Konopka, Państwu Agnieszce Konopce – Andrzejewskiej i Bartłomiejowi Andrzejewskiemu oraz  Panu Pawłowi Konopka z rodziną, którzy podarowali pieczone prosiaki na poczęstunek podczas imprezy.

Do Zacisza przyjechało blisko trzydzieści wieńców wyplecionych przez wsie z całej dolnośląskiej ziemi. Komisja konkursowa wytypowała zwycięzcę, którym został wieniec ze wsi Piotrówek, w gminie Jordanów Śląski. Wszystkim uczestnikom konkursu na Najpiękniejszą Koronę Żniwną serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Oprawę muzyczną tegorocznych Dożynek zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Węgla Turów pod kierownictwem Pana Mariusza Sawickiego oraz Gryfiogórska Orkiestra Podwórkowa. Podczas tegorocznych uroczystości na scenie wystąpiły  zespoły: Iskierki  (zespół dziecięcy z powiatu głogowskiego), Rybniczanki z Rybnicy, Wesoła Gromadka z(z powiatu bolesławieckiego), Chabry (z powiatu głogowskiego) oraz Zespół Tańca Nowoczesnego ze Zgorzelca.

Podczas Dożynek zorganizowany został „Dolnośląski Festiwal Wieprzowiny” sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Uczestnicy mogli wziąć udział w zorganizowanych konkursach dla dzieci i dorosłych. Promocja mięsa wieprzowego odbywała się podczas degustacji przygotowanych mięs w różnej postaci. Na zorganizowanym stoisku przeprowadzono akcję informacyjną o zaletach wieprzowiny.

Podczas rolniczego święta nad wszystkim czuwali Pracownicy Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Wszystkim, którzy wraz z nami świętowali w Zaciszu serdecznie dziękujemy.

Słowa prezesa

Na wsi coraz więcej niepewności...

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,2001 -0,15% [16:39]
 EUR / JPY 120,6800 -0,23% [16:39]
 EUR / PLN 4,4647 -0,02% [16:39]
 USD / JPY 106,7170 -0,46% [16:39]
 USD / PLN 3,9472 -0,25% [16:39]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Olaf, Witalis