II Dożynki Ziemi Jeleniogórskiej 2019 za nami

W dniu 22 września br. na terenie firmy Agropol Sp. z o.o. w obiekcie Stajnia Rybnica w gminie Stara Kamienica  odbyły się II Dożynki Ziemi Jeleniogórskiej.

W odświętnie i dożynkowo przybranej ujeżdżalni święto zgromadziło setki osób: rolników i ich rodziny z terenu powiatu jeleniogórskiego oraz licznych gości. Wśród nich obecni byli m.in.:  Poseł na Sejm RP Iwona Machałek, Senator RP Krzysztof Mróz, Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala, Prezydent Miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, przedstawiciele władz w większości gmin jeleniogórskich, kierownicy i pracownicy wszystkich instytucji obsługujących rolnictwo w powiecie.

Uroczystości rozpoczęła polowo- dożynkowa Msza Święta koncelebrowana przez ojca Grzegorza Sekułę– proboszcza parafii Św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze Cieplicach. Na zakończenie mszy starostowie dożynek Iwona Leśniewskaz gminy Podgórzyn i Grzegorz Botur z Jeleniej Góry – delegat do Rady Powiatowej DIR, zaprezentowali wniesione wieńce i tradycyjne chleby dożynkowe , które zostały uroczyście poświęcone.

Drugą część uroczystości Dożynek Ziemi jeleniogórskiej prowadzili Przewodniczący RP DIR w Jeleniej Górze , członek Zarządu DIR Mirosław Kaszkuroraz Robert Obazz firmy Agropol – gospodarz obiektu Stajania Rybnica. Przewodniczący Mirosław Kaszkururoczyście otworzył święto rolników jeleniogórskich i powitał wszystkich przybyłych mieszkańców wsi z rodzinami oraz naszych gości.

Zgodnie z tradycyjnym ceremoniałem dożynkowym Prezydent Miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniakoraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego Leszek Supierzotrzymali z rąk starostów dożynek tradycyjne bochny chleba, którymi zobowiązali się sprawiedliwie dzielić, tak aby wszystkim wystarczyło.

Starostowie dożynek przekazali w formie symbolicznego poczęstunku dożynkowy chleb także wszystkim uczestnikom święta. Zaproszeni goście, w tym parlamentarzyści przekazali rolnikom słowa szacunku i podziękowania za ciężką pracę w trudnym roku. Zwrócili uwagę na starania resortu rolnictwa w sprawie dodatkowej pomocy rolnikom z powodu klęski suszy.

Prezydent Jeleniej Góry zauważył, że miasto Jelenia Góra jest również znaczącą gminą rolniczą, stąd zna wielu naszych rolników i jako rolnik docenia ich wyjątkową pracę. Przekazał zgromadzonym słowa szacunku wraz z podziękowaniami.

Wyjątkowo ciepłe i serdeczne słowa skierował do zgromadzonychLeszek GralaPrezes Zarządu DIR. Podkreślił trudna sytuacje rolników dolnośląskich, którzy już drugi rok z rzędu zmagali się z klęską suszy. Omówił także starania i wysiłki samorządu rolniczego na rzecz pomocy i wsparcia dla gospodarstw poszkodowanych przez suszę.

Prezes Leszek Gralaoraz Przewodniczący Mirosław Kaszkurwręczyli 14 osobom – rolnikom, działaczom samorządu rolniczego, długoletnim pracownikom doradztwa , gmin i instytucji rolnych Srebrne medale Zasłużony dla Samorządu Rolniczego. Również Prezydent Miasta Jeleniej Góry przekazał grupie rolników i pracowników instytucji rolniczych oraz samorządu specjalne listy gratulacyjne ze słowami szacunku i podziękowaniami.

Po zakończeniu części oficjalnej na scenie dożynkowej wystąpiły liczne zespoły prezentujące swój dorobek artystyczny tzn. zespoły wiejskie z muzyką i tańcem, w tym również tańcem nowoczesnym. Po części artystycznej organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników dożynek do wspólnej zabawy przy popularnej muzyce. Wszyscy uczestnicy dożynek mogli skorzystać z ciepłego posiłku oraz uczestniczyć w wielu pokazach, konkursach, grach i zabawach dla dzieci. Szczególnie zainteresowani nimi byli najmłodsi uczestnicy oraz często ich rodzice.

Powodzeniem cieszyły się stoiska z wyrobami regionalnymi oraz artykułami spożywczymi. Organizatorami dożynek były Rada Powiatowa DIR w Jeleniej Górze i firma Agropol Sp. z o.o. przy wydatnej pomocy Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz starostwa powiatowego. Wg organizatorów w części oficjalnej uczestniczyło ok. 250 osób a ogólna liczba osób, które pojawiły się na dożynkach do godzin wieczornych wynosiła nawet 1000 – 1200.

Wykaz osób odznaczonych Srebrnym Medalem DIR Zasłużony dla Samorządu Rolniczego:

– Ewa Witek– Szklarska Poręba, rolnik, były delegat do Rady Powiatowej w Jeleniej Górze

– Stanisław Delekta– Karpacz, długoletni emerytowany pracownik doradztwa rolniczego, były delegat do Rady Powiatowej DIR

– Alina Sobieraj– Staniszów gmina Podgórzyn , rolnik, sołtys wsi, wielokrotnie członek komisji wyborczych w wyborach do samorządu rolniczego.

– Piotr Gołębski– Janowice Wielkie, rolnik, radny gminy, delegat od trzech kadencji do Rady Powiatowej DIR  w Jeleniej Górze

– Bogusława Nestorowicz– Radomierz, długoletni pracownik administracji gminnej w Janowicach Wielkich, wielokrotnie przewodnicząca OKW w wyborach do izb rolniczych

– Maciej Klempouz– Bukowiec, gmina Mysłakowice, rolnik, od dwóch kadencji delegat do Rady Powiatowej w jeleniej Górze

– Tadeusz Czopor– Jelenia Góra, długoletni pracownik i kierownik doradztwa rolniczego w Jeleniej Górze, członek komisji wyborczych do izb rolniczych