„Konkurs orki zaprzęgiem konnym” Piękocin 2019

Dnia 19 października 2019 roku we wsi Piękocin powiat milicki odbyła się XI edycja „Międzywojewódzkiego konkursu orki zaprzęgiem konnym” oraz III edycja „Festiwalu dyni” połączona z konkursem kulinarnym. W konkursie orki uczestniczyło 11 zaprzęgów konnych w tym 1 kobieta, 5 z województwa dolnośląskiego i 6 województwa wielkopolskiego w tym 11 letni chłopiec. W konkursie kulinarnym indywidualnie 14 Pań z miejscowego KGW, 3  Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu milickiego oraz 1 Koło Gospodyń Wiejskich z województwa wielkopolskiego.

Organizatorzy to: Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Piękocin, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu – Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu, Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu- Rada Powiatowa WIR w Rawiczu Ośrodek Kultury w Miliczu „Koło Gospodyń Wiejskich” oraz OSP w Piękocinie.

O godzinie 13.00 przewodniczący komisji konkursowej Pan Zdzisław Kanas jednocześnie przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu wspólnie z prezesem WIR w Poznaniu Panem Piotrem Walkowskim oraz delegatem do KRIR w Warszawie z Panem Henrykiem Kowalikiem rozpoczęli konkurs orki od losowania stanowisk.

Do konkursu przygotowano 11 stanowisk.

Konkurs polegał na przejechaniu dwóch nawrotów na wcześniej przygotowanym zagonie pługiem jednoskibowym, tak zwanym nurkiem.

 Komisja konkursowa oceniała:

1 – jakość  wykonanej orki, za co można było maksymalnie uzyskać 60 punktów

2 – szybkość wykonanej orki, za co można było uzyskać maksymalnie 20 punktów

3 – wygląd konia i oracza czyli estetyka zaprzęgu, gdzie można było uzyskać maksymalnie 20 punktów.

Po zakończonym konkursie i podliczeniu punków okazało się, że po raz kolejny konkurs wygrała kobieta, tym razem Pani Ewa Olszewska z powiatu milickiego, która zaorała zagon w 2  minuty i 30 sekund  za co łącznie otrzymała 92 punkty – czyli była blisko ideału.

Drugie miejsce zajął  Pan Józef Rękosiewicz ze Sulmierzyc powiat krotoszyński, zwycięzca  konkursu z przed dwóch lat.

 Na trzecim miejscu uplasował się Pan Jan Gryglewicz z powiatu milickiego zwycięzca z przed kilku lat.

Wszyscy wymienieni oprócz cennych nagród rzeczowych otrzymali piękne puchary od Pana Leszka Grali prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu.

Organizatorzy zadbali by podobnie jak w latach minionych, każdy uczestnik konkursu otrzymujący ceną nagrodę mógł ją sobie sam wybrać, rozpoczynając jak zwykle od zwycięscy konkursu. Jako pierwsza wybierała zwyciężczyni konkursu, która wybrała nagrodę ufundowaną przez Dolnośląską  Izbę Rolniczą we Wrocławiu. Nagrody były fundowane przez DIR we Wrocławiu (6) oraz WIR w Poznaniu, (5)  tak by wszyscy uczestnicy konkursu mogli je otrzymać.

Pozostali fundatorzy pucharów wręczali je następującym oraczom:

 1. Pan Piotr Walkowski swój puchar wręczył najmłodszemu uczestnikowi konkursu 11 letniemu Robertowi Rękosiewiczowi ze Sulmierzyc powiat krotoszyński, który otrzymał także nagrodę ufundowaną przez Pana Henryka Kowalika.
 2. Pan Piotr Lech swój puchar wręczył Panu Józefowi Czajkowskiemu z gminy Żmigród powiat trzebnicki X miejsce w konkursie.

3.Pan Stanisław Kuśnierz kierownik BT DIR w Miliczu puchar wyróżnienie „Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Miliczu” wręczył  Panu Mieczysławowi Pawlakowi miejscowemu oraczowi, który zajął IX miejsce w konkursie.

 1. Pan Zdzisław Kanas przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu swój puchar oraz worek owsa dla konia, wręczył Panu Józefowi Rękosiewiczowi z powiatu Krotoszyńskiego.

Po zakończonym konkursie orki komisja w składzie Pan Piotr Walkowski, Pan Grzegorz Duda oraz Pan Witold Szydełko ocenili potrawy z dyni przygotowane przez uczestniczki konkursu kulinarnego oraz KGW z powiatu milickiego i rawickiego. W konkursie kulinarnym startowało14 pań z Piękocina oraz 3 Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu milickiego Pierstnicy, Trzebicka i Piękocina  oraz z województwa wielkopolskiego Stowarzyszenie „KLAR” z Kawcza. Panie także otrzymały cenne nagrody ufundowane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu i Wielkopolską Izbę Rolniczą w Poznaniu.

Pierwsze miejsce w konkursie  kulinarnym przyznano Pani Katarzynie Czemeryńskiej za ”sernik dyniowy na zimno”, drugie miejsce zajęła Pani Jolanta Wąs za gulasz z dynią, a trzecie Pani Teresa Pawlak za zapiekankę z dynia. 

Wśród Kół Gospodyń Wiejskich zwyciężyło danie Pań ze Stowarzyszenia „KLAR” z Kawcza z  województwa wielkopolskiego.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście:

 1. Pan Piotr Walkowski poseł na sejm RP prezes WIR w Poznaniu
 1. Pan Ryszard Borys wiceprezes DIR we Wrocławiu
 2. Pan Henryk Kowalik delegat do KRIR w Warszawie
 3. Pan Piotr Lech burmistrz Gminy Milicz
 4. Pan Łukasz Rokita zastępca burmistrza Gminy Milicz
 5. Pani Sylwia Szydłowska-Małecka dyr. Ośrodka Kultury w Miliczu.
 6. Pan Fabian Małecki przewodniczący Rady Miejskiej w Jutrosinie
 7. Pan Stanisław Kuśnierz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miliczu   kierownik Biura Terenowego DIR w Miliczu
 8. Pan Zdzisław Kanas przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu
 9. Pan Krzysztof Banaszak delegat DIR w Miliczu
 10. Pan Władysław Bęben delegat DIR w Miliczu
 11. Sławomir Teodorczyk delegat DIR w Miliczu
 12. Pan Stanisław Szocik delegat DIR w Miliczu
 13. Pan Michał Czajkowski delegat DIR z Trzebnicy

       15 Pan Witold Szydełko delegat DIR z Oleśnicy

 1. Pan Michał Pawliczuk Kierownik BT WIR w Rawiczu

Kolejny raz pogoda dopisała, a to sprawiło, że konkursom przyglądała się bardzo liczna publiczność, głównie z powiatu milickiego, trzebnickiego rawickiego, krotoszyńskiego i ostrowskiego. Organizatorzy zadbali by dla wszystkich obecnych widzów, jak przystało na „Festiwal dyni” była smaczną zupa dyniowa, a także kapuśniak, potrawy pyły przygotowane oraz podawane bezpośrednio z kuchni polowej.

Stanisław Kuśnierz

Słowa prezesa

Za kilka, może kilkanaście godzin chyba najważniejsza chwila...

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0161 -0,00% [00:57]
 EUR / JPY 118,6180 +0,04% [00:59]
 EUR / PLN 4,2627 +0,01% [00:58]
 USD / JPY 109,9030 +0,05% [00:59]
 USD / PLN 3,9484 +0,01% [00:56]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Arnold, Jozef, Konrad