Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Polkowickiego

W dniu 5 grudnia w Grębocicach odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Powiatu Polkowickiego. Z zaproszenia przewodniczącego Rady Jana Laszczowskiego skorzystali: Kamil Ciupak Starosta Polkowicki, Roman Jabłoński Wójt Grębocic, Waldemar Jankowski Członek Zarządu DIR, Grzegorz Kowalik Powiatowy Lekarz Weterynarii, Mariola Lenczuk Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Izabela Skut, Maria Borsukiewicz z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Dominik Byrski Kierownik Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin o/ Lubin, Franciszek Baranowski Pełnomocnik Zarządu DIR ds. współpracy z TUW, Andrzej Wańkowicz Kierownik Sekcji Zamiejscowej KOWR w Legnicy. W trakcie spotkania przedstawiono informację z realizacji wypłat pomocy suszowej i wypłat zaliczek dopłat bezpośrednich. Przekazano informację na temat rozdysponowania gruntów w powiecie i organizowanych przetargach. Przypomniany został temat szkoleń ze stosowania środków ochrony roślin i atestacja opryskiwaczy oraz poinformowano o wchodzących od 14 grudnia przepisach dotyczących paszportowania wszystkich roślin wprowadzanych do obrotu. Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił kwestię zagrożeń wynikających z potwierdzonymi przypadkami choroby ASF u dzików w woj. lubuskim oraz dolnośląskim w powiecie głogowskim. W związku z tym część powiatu polkowickiego została objęta strefą ochronną: gminy Gaworzyce, Grębocice, Radwanice oraz część gminy Przemków (na północ od drogi krajowej 12) oraz część gminy Polkowice (na północ od drogi wojewódzkiej 331). Poinformował także na co zwrócić uwagę, aby ustrzec swoje gospodarstwa przed tą chorobą. Waldemar Jankowski podkreślił, że ASF to problem wszystkich rolników, nie tylko tych utrzymujących trzodę chlewną. Franciszek Baranowski poinformował o działającym od 2016 roku Związku Wzajemności Członkowskiej Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW „Wieś Dolnośląska” oraz przedstawił jakie korzyści wynikają z przynależności i ubezpieczania się w TUW.

Irena Danieluk

Marzena, Maria, Klaudiusz