Posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Trzebnicy

Dnia 12 grudnia 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Trzebnicy.

W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście:

1. Pan Artur Pamuła Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy
  2. Pani Barbara Leszczyszyn kierowniczka ARiMR w Trzebnicy
  3. Pan Tomasz Bednarz PIORiN Oddział w Trzebnicy
  4. Pan Marek Rusak KRUS w Trzebnicy
  5. Pan Franciszek Baranowski DIR Wrocław
  6. Pan Albert Sękalski Gmina Oborniki Śląskie
  7. Pan Szczepan Gurboda Gmina Trzebnica
  8. Pan Marcin Buczak Gmina Wisznia Mała

Najważniejszym  tematem posiedzenia była sprawa ASF w województwie dolnośląskim, a  także zapobiegania temu zjawisku, poprzez kontrole hodowców trzody chlewnej w powiecie trzebnickim. Jak powiedział Pan Artur Pamuła PIW Trzebnica do końca 2019 ma zostać odstrzelonych 40 dzików z dopłatą z budżetu państwa. Zawieramy umowy z kołami łowieckimi za każdą odstrzeloną lochę powyżej 3 lat jest dopłata w wysokości 650 zł za sztukę, a za pozostałe dziki po 300 zł za sztukę. Takie działania zmniejszą ilość dzików w powiecie trzebnickim powiedział Pan Artur Pamuła. Z tym jednak nie zgodził się Pan Henryk Kowalik –  aby  zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF należy podjąć akcję podobną do tej, którą wykonali nasi sąsiedzi Czesi.

Stanisław Kuśnierz

Aniela, Jan