Otwarcie stacji meteorologicznej w Gminie Dzierżoniów

16 grudnia oficjalnego otwarcia stacji meteorologicznej w Gminie Dzierżoniów dokonał Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Dzierżoniowie Pan Piotr Rakoczy. Wśród zaproszonych Gości w wydarzeniu uczestniczyli: Leszek Grala – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Paweł Mazur – Członek Zarządu DIR, Wiktor Skotnicki – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Ząbkowicach Śląskich, Andrzej Bolisęga – Wicestarosta Powiatu Ząbkowickiego, Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierzoniów, Dorota Konieczna – Enozel – Burmistrz Pieszyc, Krzysztof Chudyk – Burmistrz Piławy Górnej, Jarosław Tyniec – Wójt Łagiewnik oraz Jarosław Węgrowski – Burmistrz Niemczy.

Stacja zlokalizowana jest w sąsiedztwie gospodarstwa Państwa Ostrowskich w Marianówku w Gminie Dzierżoniów, którzy bezpłatnie przekazali grunt pod jej budowę. Pomysł budowy zrodził się w poprzedniej kadencji Dolnośląskiej Izby Rolniczej pod przewodnictwem Pani Grażyny Sadowskiej. Inicjatywę Rady poparł Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz lokalni samorządowcy.
Pozyskiwane dane pomiarowe ze stacji będą m. in. informować o zasięgu występowania suszy. Dostęp do pomiarów będą mieli nie tylko rolnicy, ale również wszyscy mieszkańcy Powiatu, którzy będą mogli monitorować przebieg pogody. Stacja będzie wchodzić w skład Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej wdrożonego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Po oficjalnym otwarciu Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Dzierżoniowie Pan Piotr Rakoczy zaprosił wszystkich na uroczyste posiedzenie Rady. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności Izby w 2019 roku, podziękowań oraz planów na rok 2020.

Mark, Jarosław