Posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Miliczu

Dnia 20 grudnia 2019 roku odbyło się szóste posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu.

W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście:

1. Pani Barbara Walaszczyk – Pochodyła WIORiN Wrocław Oddział Milicz.
  2. Pani Natalia Misiek PIW w Miliczu
  3. Pani Jolanta Szczuraszek ARiMR w Miliczu
  4. Pan Andrzej Leszczyszyn przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich Rady Miejskiej w Miliczu.
  5. Pan Rafał Ozga DODR we Wrocławiu.

Głównym  tematem posiedzenia był problem afrykańskiego pomoru świń czyli ASF, który zatacza coraz bliższe kręgi i zbliża  się do powiatu milickiego.

Powiat milicki jak powiedziała Pani Natalia Misiek na zwalczanie tej choroby czyli odstrzał dzików otrzymał z budżetu państwa  5 tys. zł, to jest przysłowiowa kropla w morzu potrzeb przy jej zwalczaniu. Zwarzywszy,  że na odstrzał lochy powyżej 3 lat trzeba wydać kwotę w wysokości 650 zł, a  za pozostałe dziki po 300 zł od sztuki –  komentarz wydaje się zbyteczny. Powiat milicki nie jest dużym powiatem, ponieważ składa się tylko z trzech gmin, ale 50% jego powierzchni zajmują lasy i stawy, co jest dobrym siedliskiem dla dzików.

Stanisław Kuśnierz

Za kilka, może kilkanaście godzin chyba najważniejsza chwila...

Wladysław, Franciszka