Posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Oławie

W dniu 19 grudnia 2019 roku w Restauracji „Słoneczko” Członkowie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Oławskiego spotkali się  z zaproszonymi gośćmi:   przedstawicielem Powiatowej Weterynarii a także Członkami Komisji szacujących straty w rolnictwie. Spotkanie  otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Pan Ryszard Borys, który przywitał zaproszone osoby : Pana Pawła Wiercińskiego  – z  Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Oławie, Panie : Małgorzatę Wierzbicką  i  Anetę Sowińską  z Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych, Członków Komisji suszowych  Panie: Jolantę Winiarską z Urzędu Gminy Oława, Iwonę Bajsarowicz z Urzędu Miasta I Gminy Jelcz Laskowice, Jolantę Olejniczenko  z Urzędu Miasta i Gminy Oława, Marię Lewandowską z Gminy Domaniów i Pana  Czesława Wiśniewskiego z Gminy Domaniów. Przywitał też Członków rady Powiatowej DIR Powiatu Oławskiego. W dalszej części poszerzonego posiedzenia Rady Powiatowej, Przewodniczący Rady przedstawił niektóre sprawy które były przedmiotem  posiedzeń Rady w  mijającym  roku :  Istotną sprawą były wybory w Izbach Rolniczych. W związku z faktem, że do wyboru w Powiecie Oławski  zgłosili się Kandydaci w ilości odpowiadającej liczbie nie większej niż ustawowy stan nie było konieczności przeprowadzania głosowania. Do rady Powiatowej DIR Powiatu Oławskiego  został wybrany  nowy Członek Rady Powiatowej reprezentujący Miasto Oława – Pan Marek Kromplewski.  Członkowie Rady Powiatowej uczestniczyli w Komisjach szacujących straty w uprawach rolniczych. Zajmowali się wnioskami rolników w sprawie wystrzału z działek przeciwgradowych do chmur w obrębie miejscowości Siechnice. Rada Powiatowa odbyła spotkania z przedstawicielami Instytucji mających związek   z obsługą rolników. W ostatnim okresie czasu zajmowała się sprawą odbioru odpadów foliowych od rolników   a także problemem rolników, którzy maja problemy z regulowaniem należności a wynikają między innymi z klęsk żywiołowych. W związku z faktem, że Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Ryszard Borys jest także V-ce Prezesem Dolnośląskiej Izby Rolniczej, wiele tematów przekazywanych jest na bieżąco Członkom Rady Powiatowej i rolnikom a są to głównie  nowe przepisy prawne oraz ich projekty. Przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii omówił sprawę związaną z Afrykańskim Pomorem Świń. Powiedział, że przypadki tej choroby zanotowano już w województwie Dolnośląskim i hodowcy trzody chlewne powinni  zachować szczególne środki ostrożności. Przekazał istotne sprawy jakie podejmuje Rząd w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby. Członkowie Komisji Suszowych i Gradowych stwierdzili jednoznacznie, że nie chcieliby aby w Nowym 2020 Roku powtarzały się jakiekolwiek kataklizmy, ponieważ te zjawiska przyczyniają się nie tylko  do  wielodniowej pracy Komisji ale przedewszyskim do  bardzo dużych strat u rolników. Członkowie Komisji otrzymali podziękowania i drobne upominki.

Aleksy, Horacy