KOWR uwzględnił postulaty DIR – grunty w Naborowie dla rolników indywidualnych

Na ostatnim posiedzeniu w listopadzie br. RP DIR w Wołowie Rada Powiatowa oraz rolnicy przekazali Dyrektorowi KOWR swoje uwagi do programu rozdysponowania 367 ha gruntów wraz z budynkami w Naborowie, Stobnie i Brzegu Dolnym, które w dniach 2-3.09.2019r zostały przejęte przez KOWR od byłego dzierżawcy  spółki „Agro-Mat”. Szczególnie dużo emocji wśród rolników wzbudziła informacja, że KOWR chce przeznaczyć do dzierżawy z budynkami aż 162 ha. Na spotkaniu w Wołowie Dyrektor KOWR Mirosław Kulesza obiecał, że ponownie przyjrzy się postulatom Delegatów z Wołowa, którzy zawnioskowali o podział nieruchomości w taki sposób, by utworzyć wraz z budynkami nieruchomość o pow. ok. 70 ha, a resztę podzielić umownie na mniejsze nieruchomości niezabudowane i przeznaczyć je dla rolników. Dyrektor KOWR M. Kulesza dotrzymał słowa i zmienił koncepcję rozdysponowania nieruchomości tej nieruchomości. Zgodnie z postulatami DIR wraz z budynkami zostanie wydzierżawionych ok. 89 ha. Pozostała część, tj. ok 73 ha gruntów rolnych niezabudowanych zostanie podzielona na 5 części o powierzchni ok: 11,81 ha, dwie działki po 13,45 ha i 2 działki po 16,76 ha. Jak poKOWR dkreślił Prezes Leszek Grala na spotkaniu z Radą Powiatową w dniu 19.12.2019r.  ten przykład pokazuje, że warto upominać się o swoje i przekazywać Dyrektorowi KOWR wszystkie oczekiwania rolników. Jak podkreślił, nie zawsze argumenty przekazywane przez DIR są od razu przez KOWR przyjmowane, ale jeżeli całe środowisko rolnicze i wszystkie organizacje będą jednoczyć swoje działania, to możliwe jest osiągnięcie najkorzystniejszych rozwiązań dla rolników. Możliwe jest to również dzięki temu, że obecny Dyrektor KOWR Pan Mirosław Kulesza jest otwarty na dialog z rolnikami.

W załączeniu nowa propozycja KOWR rozdysponowania nieruchomości w Naborowie o pow. 162 ha.

Barbara Pajor

Viktoryn, Helmut