Konferencja w Łagowie

7 lutego w Pałacu Łagów koło Zgorzelca przedsiębiorstwo WORPOL Sp. z o.o. w Sulikowie oraz przedsiębiorstwo Osadkowski Cebulski zorganizowało konferencję pod tytułem „Wyzwania we współczesnym rolnictwie”. Jednym ze inicjatorów i współorganizatorów wydarzenia był Pan Tadeusz Mochalski delegat Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Zgorzelcu.Konferencję otworzyła Pani Izabela Maćkowska. Następnie głos zabrał Prezes Zarządu przedsiębiorstwa Osadkowski-Cebulski Pan Leszek Cebulski, który mówił o wyzwaniach współczesnego rolnictwa w kontekście szeroko rozumianych wydarzeń ogólnospołecznych, gospodarczych, ekonomicznych, rozwoju technologii, w tym technologii stosowanych w rolnictwie oraz innowacyjnych metodach prowadzenia działalności rolniczej. Pierwszym tematem przedstawianym podczas konferencji była technologia ochrony zbóż i rzepaku, który przedstawiły pani dr inż. Małgorzata Idkowiak oraz Pani Ilona Walasek Furman z przedsiębiorstwa Osadkowski-Cebulski. Pan Mariusz Salawa z przedsiębiorstwa Osadkowski-Cebulski mówił o tym jak ważna jest urodzajna gleba jako fundament efektywnego rolnictwa. Pani Czupak przedstawiła zależności stabilności plonu w związku z kwalifikowanym materiałem siewnym. Pan Michał Filipowski mówił o zagrożeniach związanych z wycofywaniem substancji czynnych z rynku ochrony zbóż. Wykład na temat nawożenia rzepaku i pszenicy ozimej w związku z brakiem wody przeprowadził prof. dr hab. Jarosław Potarzycki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pan Wojciech Pastusiak pochylił się nad tematem dylematów tegorocznej regulacji zbóż. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, prelegenci byli bardzo dobrze przygotowani merytorycznie, przedstawiali swoje zagadnienia w sposób interesujący. Następnie głos zabrał Pan Tadeusz Mochalski, który podziękował organizatorom i prelegentom za przygotowanie i przeprowadzenie konferencji oraz zapowiedział realizację w bieżącym roku kolejnych projektów takich jak: wyjazd organizowany dla rolników do Niemiec  planowany na 28 maj w ramach wymiany doświadczeń jak i organizację jubileuszowych dni pola w Sulikowie w dniu 5 czerwca oraz dni kukurydzy których termin zostanie określony. Na zakończenie Pan Mochalski podziękował gościom za przybycie na konferencję.

Mark, Jarosław