Spotkanie z producentami rolnymi i sołtysami w Lubawce

Rada Powiatowa DIR w Kamiennej Górze 12 lutego 2020 w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Lubawce zorganizowała spotkanie rolników z przedstawicielami instytucji  pracujących na rzecz rolnictwa.

Wśród zaproszonych Gości w spotkaniu uczestniczyli: Pani Magdalena Salińska – Dyrektor OR ARiMR, Pani Ewa Kocemba-  Burmistrz Miasta Lubawka oraz Pan Grzegorz Gierałt – Powiatowy Lekarz Weterynarii. Udział w spotkaniu wzięli również przedstawiciele władz samorządowych a także sołtysi i grupy producenckie.

Na początku spotkania Pani Bożena Kończak omówiła bieżącą sytuację w rolnictwie na terenie Powiatu Kamiennogórskiego.

Pani  Magdalena Salińska Dyrektor OR ARiMR przedstawiła zagadnienia dotyczące: programów wsparcia dla rolników, płatności obszarowych i  realizacji wniosków suszowych za rok 2019.W dyskusji dominowały tematy związane z brakiem zaliczek, corocznymi kontrolami oraz brakiem środków finansowych związanych z wystąpieniem suszy.

Podczas spotkania omówiono temat suszy oraz działań Gmin w tym zakresie. Gminy zobowiązały się do wypracowania wspólnego porozumienia. Wskazywały na to, że konieczna jest budowa jednej Stacji Meteorologicznej na powiecie kamiennogórskim przy wsparciu DIR.

Pani Barbara Pajor z Biura Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu zaprezentowała działania i wystąpienia DIR w zakresie dzierżaw i zakupu ziemi z KOWR. Przewodnicząca Rady poruszyła bulwersujące przypadki jakie mają miejsce w Oddziale KOWR w Rakowicach Wielkich związane z dzierżawą i przedłużaniem umów.

Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował hodowców o uboju z konieczności zwierząt gospodarskich oraz zagrożeniach związanych z ASF i Ptasią Grypą.

Na zakończenie spotkania pełnomocnik Zarządu DIR  ds. współpracy z TUW Pan Franciszek Baranowski poinformował o systemie ubezpieczeń rolnych realizowanych w ramach Związku Wzajemności Członkowskiej Wieś Dolnośląska.

Mark, Jarosław