Szkolenie dla rolników

W dniu 12 lutego w miejscowości Obora gmina Lubin odbyło się szkolenie dla rolników z powiatu lubińskiego i polkowickiego, podczas którego próbowano znaleźć odpowiedź w jaki sposób zminimalizować nakłady w stosowaniu nawozów bez uszczerbku na plony oraz w jaki sposób ograniczyć straty wody w glebie w dobie zmian klimatycznych.

Szkolenie zorganizowały Rady Powiatowe DIR Powiatu Lubińskiego i Polkowickiego i uczestniczyli w nim członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Waldemar Jankowski, przewodniczący struktur powiatowych Franciszek Lesicki i Jan Laszczowski oraz rolnicy.

Prelegentami byli: dr inż. Ryszard Bandurowski, który podzielił się ze słuchaczami swoim długoletnim doświadczeniem w prowadzeniu Ośrodka Badawczo Rozwojowego Twardawa, Michał Morelowski przedstawiciel Dolnośląskiego Akceleratora Technologii i Innowacji we Wrocławiu oraz Zygmunt Banaszewski Przedstawiciel Regionalny Firmy BIOSTYMA Sp. z o.o. Swoją ofertę dla rolników przedstawił także BNP PARIBAS.

W trakcie szkolenia rolnicy otrzymali informacje, że kluczem do sukcesu jest prowadzenie uprawy w sposób zrównoważony oparty na badaniach chemicznych gleb i potrzebach roślin, a przede wszystkim zadbanie o dostarczenie materii organicznej do gleby i odbudowanie próchnicy.

Irena Danieluk

Fundacja Izydora