VI Forum Sektora Wołowiny

 

 

Już po raz szósty w dniach 2-6 grudnia 2019 Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego zorganizowało Forum Sektora Wołowiny. W trakcie dwudniowych obrad odbyło się pięć bloków tematycznych, poruszających takie zagadnienia jak produkcja zrównoważonej wołowiny w nowej Wspólnej Polityce Rolnej, handel międzynarodowy, reputacja europejskiej i polskiej wołowiny, innowacje oraz zagrożenia dla rolników ze strony m.in. organizacji ekologicznych , które coraz częściej nazywano na forum ekoterrorystycznymi.

Podczas konferencji często przewijało się hasło: zrównoważony rozwój, co oznacza produkcję wołowiny z zachowaniem warunków dobrostanu oraz ograniczeniem do minimum jej wpływu na środowisko. Podkreślano również, że na procesy produkcyjne coraz większy wpływ ma konsument, który poprzez dokonywane wybory i oczekiwania kreuje nowe trendy rynkowe.

Jak podkreślał Jerzy Wierzbicki, Prezes PZPBM, rolnictwo jest tylko w 10 proc. odpowiedzialne za emisję gazów cieplarnianych, w tym hodowla bydła to zaledwie 4 proc. Istnieje więc duża dysproporcja między zarzutami o niszczenie klimatu, a faktyczną odpowiedzialnością. Inny ekspert forum podkreślił że na wyprodukowanie 1 kg wołowiny potrzeba tylko 750 l wody  i wyzwala ona zaledwie 4 kg CO2. W podobnym tonie wypowiadał się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski: – To jest mitologizowanie przyrody i tworzenie nowego boga z przyrody. Nie wydaje mi się, aby hodowla bydła miała decydujący wpływ na zmianę klimatu.

Na jednej z sesji dyskutowano nad wpływem międzynarodowych umów handlowych na rolnictwo, w tym m.in. sektor wołowiny. Jedną z bardziej kontrowersyjnych umów jest ta między Unią Europejską a krajami Mercosur ( Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj) w myśl której po 2025 roku na teren UE miałoby wjechać dodatkowe 99 tys. ton wołowiny.  Stanowiska uczestników konferencji co do jej wpływu na europejskie rolnictwo były podzielone, jednak zdecydowana większość dyskutantów wypowiadała się krytycznie nad przewidywanymi jej skutkami. UE czeka intensywna praca zdobywania nowych rynków np., Afryka czy znaczne rozszerzenie rynku chińskiego i krajów arabskich.

Podczas spotkania poruszono również kwestie związane z dobrostanem bydła, m.in. w aspekcie wystąpienia incydentu nielegalnego uboju bydła w jednej naszej ubojni w Kalinowie. Jak mówił Jacek Zarzecki, Prezes PZHiPBM, sytuacja ta przełożyła się na spadek cen o ponad 20 proc., co uderzyło głównie z mniejsze gospodarstwa. Ogólne straty sektora wołowiny w 2019 roku wyniosły 600 mln zł. Podkreślał również, że w mediach przekazywano nieprawdziwe informacje, gdyż nigdy nie stwierdzono przypadków uboju chorego bydła, a jedynie kontuzjowanego. Zarzecki przedstawił także działania Rady Sektora Wołowiny mające na celu odbudowę wizerunku polskiej wołowiny. Nasze rozwiązania w tym zakresie przyjmują inne kraje.

W kolejnej sesji dotyczącej innowacji poruszano kwestie mające m.in. wpływ na wspomnianą wcześniej zrównoważoną produkcję wołowiny. Wskazywano na potrzebę edukacji konsumentów i niezawodności znakowania mięsa tak aby kupujący wiedział co może z danej partii tuszy przyrządzić. Ciekawym rozwiązaniem był zaprezentowany szwajcarski projekt pozwalający na identyfikację wołowiny w dowolnym ogniwie łańcucha obrotu mięsa i jego przetworów, wykorzystując do tego badania DNA. Do dobrowolnego systemu przystąpiły większe i średnie ubojnie ,w wyniku czego pobierane są próbki z 89 % tusz pozyskiwanych w tym kraju.

Konferencja zakończyła się panelem dotyczącym zagrożeń dla rolnictwa m.in. ze strony organizacji mianujących się proekologicznymi, czy prozwierzęcymi. Doskonałym przykładem takich działań sabotujących była grupka protestujących żądających zamknięcia rzeźni, która podczas drugiego dnia okupowała wejście do budynku.

Więcej informacji na stronach PZPBM i PZHIPBM

Opr. Andrzej Kamiński

BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Adolf, Tymon