Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych już za nami

Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej w Warszawie we współpracy z Dolnośląską Izbą Rolniczą we Wrocławiu był organizatorem Finału Wojewódzkiego XXXVIII edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, który odbył się w dniu 27 lutego 2020 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Godnym podkreślenia jest fakt, iż po blisko 20 latach nieobecności na Dolnym Śląsku Olimpiada doczekała się reaktywacji. Finał Olimpiady został objęty Honorowym Patronatem Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Olimpiadę otworzył Prodziekan ds. kierunków Rolnictwo, Medycyna roślin i Ogrodnictwo dr hab. inż. Wiesław Wojciechowski, prof. UPWr. Witając uczestników stwierdził, że sam udział w Olimpiadzie jest dowodem ich ogromnej wiedzy i odwagi. Niezależnie od ostatecznych wyników wszyscy już wygrali. Związek Młodzieży Wiejskiej reprezentowali Panowie Adam Nowak – Prezes Zarządu Krajowego ZMW oraz Tomasz Wiciak – Przewodniczący Rady Krajowej ZMW. Uczestników Olimpiady szczególnie serdecznie powitał Pan Leszek Grala – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Dziękując za udział i gratulując ogromnej oraz niezwykle wszechstronnej wiedzy z zakresu rolnictwa i dziedzin pokrewnych wyraził nadzieję, że wśród uczestników Finału znajdują się przyszli działacze struktur dolnośląskiego samorządu rolniczego.

W Olimpiadzie udział wzięli uczniowie szkół rolniczych, studenci kierunków rolniczych i przyrodniczych oraz młodzi producenci rolni w wieku od 16 do 40 roku życia. Najliczniejszą reprezentację wystawiły: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie (6 uczniów) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim. Olimpiada składała się z testu, który zawierał 50 pytań – 40 jednokrotnego wyboru i 10 wielokrotnego wyboru oraz finału ustnego. Zakres tematyczny pytań był bardzo obszerny, a same pytania niejednokrotnie podchwytliwe. Uczestnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie: produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ekologii, jak również znajomością bieżących informacji dotyczących szeroko pojętego sektora rolniczego oraz ……. dobrym refleksem.  Do finału ogólnopolskiego przeszło 6 osób, które uzyskały największą liczbę punktów. Byli to: Patryk Klimek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (I m-ce), Wiktor Lindner z ZSCKR w Mokrzeszowie (II m-ce), Kacper Czerwiński z ZSCKR w Mokrzeszowie (III m-ce), Piotr Grela – rolnik (IV m-ce), Mikołaj Stadnik z CKZiU w Ludowie Polskim (V m-ce) oraz Magdalena Olejarz z CKZiU w Ludowie Polskim  (VI m-ce). Finaliści wezmą udział w etapie centralnym, który odbędzie się w dniach 12-13 marca 2020 r. podczas XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

Serdecznie gratulujemy finalistom oraz wszystkim uczestnikom Olimpiady!!!

Zachęcamy do licznego udziału w przyszłym roku!!!

Organizację Olimpiady wsparli:

1. Agrohandel Spółka Jawna A. Plecety, J. Plecety w Legnicy
  2. AGROCOM Polska Jerzy Koronczok
  3. BASF Polska Sp. z o. o.
  4. BNP Paribas Bank Polska S. A.
  5. Grupa Unirol w Borku Wielkopolskim
  6. Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych Lipiński Spółka Jawna w Szklarskiej Porębie
  7. LG Seeds Polska
  8. Osadkowski-Cebulski Sp. z o. o.
  9. Pioneer Hi-bred Polska Sp. z o. o.
  10. PROCAM Polska Sp. z o. o.
  11. Syngenta Polska
  12. Targpiast Sp. z o. o. we Wrocławiu