Przedstawiciele DIR Ryszard Borys i Waldemar Jankowski powołani na członków Rady Społecznej działającej przy Dyrektorze KOWR we Wrocławiu

Dyrektor Oddziału KOWR we Wrocławiu Tomasz Krzeszowiec powołał  w dniu 2 czerwca br. Ryszarda Borysa – Wiceprezesa DIR oraz Waldemara Jankowskiego – Członka Zarządu DIR do Rady Społecznej przy Krajowym Ośrodku we Wrocławiu. Kadencja Rady Społecznej trwa dwa lat. Jej działalność była zawieszona na blisko 3 miesiące, ponieważ  Dyrektor Generalny KOWR w Warszawie –  w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (COVID – 19) – w dniu  17.03.2020r. zawiesił  do odwołania, czynności związane z organizacją i funkcjonowaniem Rad Społecznych. Ta decyzja oznaczała również zawieszenie do odwołania obowiązku konsultowania przez Dyrektora KOWR  z Radą spraw dotyczących sposobu gospodarowania Zasobem WRSP.

A czym zajmuje się Rada Społeczna?  Do jej zadań należy opiniowanie:

1. Zamiaru przeznaczenia do dzierżawy nieruchomości rolnej niezabudowanej większej niż 150% średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie, wg danych ARiMR za rok poprzedni (25,65 ha);

Średnia pow. gospodarstwa w woj. dolnośląskim za rok 2019 wynosi 17,10 ha

1. Zamiaru przeznaczenia do dzierżawy nieruchomości rolnej zabudowanej przekraczającej trzykrotność średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie, wg danych ARiMR za rok poprzedni (51,6 ha);
  2. Opiniowanie wniosków o sprzedaż nieruchomości rolnych powyżej 2 ha;
  3. Oprócz opiniowania wniosków Dyrektora, do zadań członków Rady należy również zgłaszanie Dyrektorowi własnych wniosków w sprawach dotyczących sposobu zagospodarowania nieruchomości rolnych.

Przedstawiciele DIR uczestniczący w pracach Rady Społecznej poprzedniej kadencji  (15.03.2018r. – 15.03.202r.) wnieśli szereg uwag i wniosków, które otrzymywali bezpośrednio od Delegatów DIR i rolników z naszego regionu. Naszym przedstawicielom działającym w poprzedniej kadencji Rady Społecznej we Wrocławiu –  Panom Ryszardowi Borysowi, Henrykowi Kowalikowi i Dionizemu Prusiewiczowi dziękujemy za aktywną pracę i konsekwencję w działaniu na rzecz rolników. Uznanie jest tym większe, że niejednokrotnie bronili oni wniosków rolników pomimo, że nie miały one poparcia innych organizacji i związków zawodowych w Radzie. Sposób działania przedstawicieli samorządu rolniczego w obecnej kadencji Rady się nie zmieni, ponieważ to jak są zagospodarowywane państwowe nieruchomości rolne musi być przeprowadzone w ścisłym porozumieniu z rolnikami, do których te grunty w pierwszej kolejności powinny trafić. KOWR został powołany do tego, by w sposób dynamiczny reagować na potrzeby rolników, a przez przedstawicieli DIR głos ten jest słyszalny. Tylko akceptacja środowiska rolniczego prowadzonej przez KOWR gruntowej polityki rolnej,  będzie gwarantem ich najwłaściwszego zagospodarowania.

Mark, Jarosław