Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Złotoryjskiego

Dnia 30.06.2020 r w miejscowości Nowe Łąki, w gmina Pielgrzymka w Ośrodku „Grapa” odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Złotoryjskiego. Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Wiesława Skop w posiedzeniu udział wzięli: Urszula Ganczarek Zastępca Dyrektora OT KOWR we Wrocławiu wraz z Kierownikiem Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem w Rakowicach Wielkich Zbigniewem Mądzelewskim oraz specjalistą KOWR  Igą Paszczyk oraz rolnicy indywidualni z terenu gmina Pielgrzymka. Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej reprezentował Waldemar Jankowski.

Główny tematem posiedzenia było rozdysponowanie gruntów rolnych, które KOWR przejął od dzierżawcy w obrębach Pielgrzymka i Twardocice, o łącznej powierzchni ok 189 ha, wyłączonych z umowy w ramach tzw. 30% dzierżawionych użytków rolnych. Przetarg ofert pisemnych na dzierżawę 14 nieruchomości odbył się w dniu 13.03.2020r, a kolejne dwa przetargi – wyznaczone na 26.05.2020r i 10.06.2020r., na pozostałe 5 nieruchomości, zostały odwołane. Z informacji jaka dotarła do rolników wynika, że decyzja ta został podyktowana tym, że dzierżawca, pomimo iż wydał grunty wystąpił do Sądu o stwierdzenie przepisów o wyłączeniach gruntów za niekonstytucyjne. Sąd wydał nakaz o wstrzymaniu wszelkich działań w sprawie rozdysponowania tych gruntów. Zawieszenie przetargu ofertowego na dzierżawę oraz odstąpienie od kolejnych dwóch przetargów wzbudziło ogromne zaniepokojenie i niezadowolenie wśród miejscowych rolników. Rolnicy od wielu lat czekali na możliwość powiększenia swoich gospodarstw rodzinnych. Obecna sytuacja gruntów w Pielgrzymce i Twardocichach jest patowa – przetargi są zawieszone, a wadia rolników zamrożone na nie wiadomo jak długo. Argumenty przedstawione przez KOWR niestety nie uspokoiły ich obaw. Liczne uczestnictwo na spotkaniu potwierdziło jak duże jest zapotrzebowanie na grunty w powiecie złotoryjskim, szczególnie wśród młodych rolników.

Viktoryn, Helmut