Posiedzenie Rady DIR w Oławie

W dniu 30 lipca 2020 roku w Biurze Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Oławskiego odbyło się posiedzenie Rady.

Pierwszy temat dotyczył gospodarowania zasobami przez Wody Polskie. Szczególnie dotyczyło to zaniedbania o Kanały – Zakrzowski, Kotowicki oraz Siedlecki, które są: niedrożne, zamulone oraz zarośnięte. Zniszczone są oskarpowania a także jest wykonanych tam przez bobry kilka tam. Wały na rzekach Odra i Oława nie są koszone, w niektórych miejscach widoczne są uszkodzenia spowodowane najprawdopodobniej przez bobry.
Następnym temat dotyczył gruntów administrowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu. Grunty, które nie znalazły od kilku lat użytkownika a sąsiadujące z działkami innych rolników rozsiewają chwasty, z którymi trudno sobie poradzić. Członkowie Rady Powiatowej zastanawiali się także nad badaniem opryskiwaczy wobec nowych przepisów wchodzących w 2021 roku, ponieważ nowe zasady wprowadzają innowacyjną technologię badań do której musi być dostosowany stosowny sprzęt przy ich badaniu. Fakt ten generuje dodatkowy koszt zakupu tych urządzeń w Firmach, które podejmą się badań opryskiwaczy.
Na posiedzeniu oceniono także sprawę dotacji związanych z nawadnianiem gospodarstw. Stwierdzono, że niedostosowane przepisy prawne sprawiły, iż niewielu rolników skorzystało z tej formy pomocy. Poruszono też powracający temat pobierania opłat od nasion przez tzw. Agencję Nasienną. W sprawach istotnych zostaną wystosowane wnioski o zajęcie się poruszanymi tematami.

Alicja, Bogusław