Spotkanie Rad Powiatowych DIR

W dniu 18 września br. w Opolnicy w Gminie Bardo odbyło się spotkanie Rad Powiatowych DIR Powiatów: Ząbkowickiego, Dzierżoniowskiego, Strzelińskiego oraz Oławskiego.

W spotkaniu udział wzięli zaproszeni Goście: Ewa Pawelec – Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Wrocławiu , Bogdan Kożuchowicz – Kierownik SZGZ w Świdnicy, Marek Wojtków – Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , Paweł Gancarz – rolnik, Wójt Gminy Stoszowice, Paweł Mazur – Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu ,Leszek Bobula – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Kłodzku , Marek Brusiło – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Strzelinie , Piotr Rakoczy – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Dzierżoniowie. Jako pierwsi zabrali głos przedstawiciele jednostek działających na rzecz rolnictwa na Dolnym Śląsku. Pani Ewa Pawelec Dyrektor OT KRUS we Wrocławiu przekazała informację o bieżącej realizacji świadczeń oraz o prowadzonych kampaniach i konkursach.

Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR Pan Marek Wojtków przekazał informację o naborze wniosków pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID -19 raz o bieżących działaniach Oddziału Działalność OT KOWR we Wrocławiu przedstawił Pan Bogdan Kożuchowicz – Kierownik Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem w Świdnicy. Poruszył tematy dot. przetargów ograniczonych ofert pisemnych, gruntów niezagospodarowanych oraz wyłączeń.

Pan Paweł Gancarz – rolnik, Wójt Gminy Stoszowice podsumował akcję żniwną, poruszył temat niezagospodarowanych gruntów oraz zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Pan Paweł Mazur przekazał bieżąca informacje z działalności Zarządu DIR. W pierwszej kolejności omówił ustalenia DIR z KOWR ws. przetargów w obrębie Łagiewniki, powiat dzierżoniowski.  Przekazał również relację ze spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Aradanowskim, które odbyło się przeddzień Dożynek Jasnogórskich. Pan Mazur omówił również zmiany w ubezpieczeniach. Przedstawił problemy z którymi borykają się obecnie dolnośląscy rolnicy – w szczególności zmiany w ustawie o ochronie zwierząt.

Pan Maciej Waligóra – lokalny diagnosta – przedstawił informację na temat nowych przepisów dotyczących okresowych badań opryskiwaczy.

Przewodniczący Rad Powiatowych DIR przekazali Panu Maciejowi Waligórze podziękowania za współpracę z rolnikami.

W drugiej części spotkania Pan Edward Cisak przedstawił i omówił pracę garściówki.

Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Kalinowicach Górnych dziękujemy za piękny wieniec który zdobił nasze spotkanie.

Alicja, Bogusław