Senat przegłosował „Piątkę dla zwierząt”

Marek Borowski – senator sprawozdawca podczas posiedzenia plenarnego poinformował, że komisje rolnictwa i ustawodawcza przyjęły 62 poprawki do ustawy o ochronie zwierząt. Ponieważ 4 zostały wycofane Senat ostatecznie musiał zagłosować za 58 poprawkami, z których komisje poparły 34 poprawki.

Oprócz poprawek legislacyjnych komisje poparła m.in. wniosek, aby prywatne podmioty miały prawo do prowadzenie schronisk na zlecenie gminy. Jednocześnie senatorowie zaproponowali, aby wprowadzić  obowiązkowy system znakowania psów co ma doprowadzić do zmniejszenia liczby bezdomnych psów. A kolejna poprawka zmierzała do wydłużenia vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz zakazu uboju rytualnego a także wprowadzała szczegółowe zasady wypłaty odszkodowań dla zamykanych branż.

Następnie rozpoczęto prezentacje poprawek, które nie uzyskały poparcia komisji i były składane jako wnioski mniejszości. I tak senator Krzysztof Kwiatkowski zaproponował wprowadzenie zakazu prowadzenia egzekucji ze zwierząt domowych oraz wprowadzenia zakaz loterii gdzie zwierzę jest nagrodą.

Senator Józef Łyczak z Prawa i Sprawiedliwości poprosił o poparcie poprawek zmierzających do pozostawieni legalności uboju rytualnego bydła.

– Na te poprawki czeka polska wieś i rolnicy. Rząd ustąpił, ale nie do końca. Poprawki rządu dzielą rolników, bo dopuszczają do uboju rytualnego tylko drobiu, ale nie bydła – mówił J. Łyczek.  Z kolei senator Marek Pęk zaprezentował poprawki zarekomendowane wcześniej przez premiera polegające m.in. na utrzymaniu legalności uboju rytualnego drobiu.

– Chcę, żebyśmy mogli wyjść po tym głosowaniu z przeświadczeniem, że obroniliśmy interesy polskich rolników i zminimalizowaliśmy złe skutki ustawy. Ale jednocześnie jesteśmy realistami i stanowimy jedność jako klub PiS – mówił M. Pęk.

Następnie Senat odrzucił wniosek o odrzucenie ustawy. Za było 24 senatorów, przeciw 64, a wstrzymało się 9. Nie znalazł również uznania wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Za było 2 senatorów, przeciw 97, a wstrzymała się 1 osoba.

W wyniku kolejnych głosowań Senat zdecydował m.in.:

– odrzucenie poprawki grupy senatorów PiS skreślającej zakaz uboju rytualnego bydła
– przyjęciu propozycji rządu utrzymującej legalność uboju rytualnego drobiu
– obecności lekarzy weterynarii przy interwencjach
– wprowadzenie zakazu prowadzenia egzekucji ze zwierząt domowych
– wprowadzeniu obowiązkowego znakowania i rejestrowania psów
– wydłużeniu vacatio legis dla zamykanych branż w przypadku zwierząt futerkowych do 31 lipca 2023, a w przypadku uboju rytualnego bydła do 31. 12. 2025
– określeniu zasad i trybu roszczeń dla osób prowadzących zamykane branże

Ostatecznie Senat przyjął cały projekt ustawy zdecydowaną większością głosów. Za było 76 senatorów, przeciw 11, a wstrzymało się 10.

Ustawa trafi teraz z powrotem do Sejmu. A posłowie poprawki senatorów mogą jeszcze odrzucić.

Źródło:https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-bydlo/pilne-senat-przeglosowal-piatke-dla-zwierzat-uboj-rytualny-bydla-bedzie-zakazany/
Słowa prezesa

Na wsi coraz więcej niepewności...

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Jwona, Sabina