Zmiana weryfikacji przez ARiMR powierzchni obszaru zgłoszonego przez rolnika do płatności bezpośrednich nadal nie rozwiązana!

Na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra Rolnictwa o zmianę procedur ARiMR, w kwestii weryfikacji powierzchni obszaru, zgłoszonego przez rolników we wcześniejszych latach, do płatności obszarowych. Sprawa dotyczy maksymalnego kwalifikowanego obszaru (obecnie MKO, dawniej PEGi) i o niewielkie rozbieżności pomiędzy powierzchnią zgłoszoną przez rolnika, a danymi z systemu agencyjnych danych referencyjnych. Rozbieżności, dotyczące małych powierzchni, których wartość jest niższa niż 100 Euro, nie generują konieczności zwrotu nienależnie pobranych kwot. Obecnie, w takich sytuacjach, ARiMR wysyła do rolnika, kolejne postanowienia o: wznowieniu postępowania, nałożeniu sankcji, a następnie o ich umorzeniu. Zdaniem samorządu rolniczego, pisma te, narażają rolników na niepotrzebny stres, a budżet państwa na dodatkowe, zbędne wydatki.

Niestety Ministerstwo nie wskazało możliwości uproszczenia tych procedur. W swojej odpowiedzi poinformowało jedynie jak wyglądają procedury w tym zakresie, oraz że ARiMR działa zgodnie z obwiązującymi przepisami prawa.

Paweł, Waleria