O oddzielnym liczeniu strat dla produkcji roślinnej oraz zwierzęcej

W związku z  pismem KRIR z dnia 26 marca 2020 r. oraz odpowiedzią resortu rolnictwa z dnia 5 maja 2020 r. w sprawie wniosku, aby szacowanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych odbywało się poprzez liczenie start w produkcji roślinnej i zwierzęcej oddzielnie, w której to Pan Minister Ryszard Kamiński poinformował, że stosowne działanie w tym zakresie zostaną podjęte w trakcie prac regulujących udzielanie pomocy publicznej po 2021 r. – Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił w tej sprawie do Komisarza UE ds. Rolnictwa Pana Janusza Wojciechowskiego.

W udzielonej nam przez służby KE odpowiedzi stwierdzono, że w definicji niekorzystnych zjawisk klimatycznych, ustanowionej w instrumentach pomocy państwa w rolnictwie, jest mowa wyłącznie o „średniej produkcji” i nie odnosi się ona do określonego typu produkcji. Nie nakłada ona obowiązku obliczania 30% progu dla różnych towarów łącznie, w związku z tym nie uniemożliwia obliczania poziomu strat oddzielnie dla produkcji roślinnej oraz zwierzęcej.

W związku z powyższą interpretacją Komisji Europejskiej, 2 grudnia 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o ponownie rozpatrzenie naszego wniosku o oddzielne szacowanie strat dla produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Z udzielonej przez KE odpowiedzi wynika, że nic nie stoi już na przeszkodzie, aby dokonać takiej zmiany.

Ludwik, Piotr