Telekonferencja z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa

W dniu 28 kwietnia 2021r. odbyła się telekonferencja zorganizowana przez Dolnośląską Izbę Rolniczą z udziałem Dyrektora KOWR we Wrocławiu Tomasza Krzeszowca oraz Zastępcy Dyrektora Piotra Regieca. Jej tematem było „Zagospodarowania nieruchomości z Zasobu KOWR”.

Telekonferencję otworzył Wiceprezes DIR Ryszard Borys, który przywitał uczestników. W spotkaniu uczestniczył Zarząd DIR, przedstawiciele samorządów z powiatu świdnickiego, Delegaci oraz rolnicy, którzy zadawali liczne pytania przedstawicielom Krajowego Ośrodka. Wiceprezes podkreślił, że spotkanie to jest kolejnym z cyklu konferencji z instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa i rolników. W związku z sytuacją pandemiczną odbywają się one za pośrednictwem łączy internetowych i cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiceprezes Ryszard Borys podkreślił, że spotkania organizowane przez DIR z instytucjami działającymi w obszarze rolnictwa mają ułatwić rolnikom dostęp do informacji oraz pomóc rozwiać ich wątpliwości, odpowiedzieć na pytania, jak również ma umożliwić zgłaszanie przez rolników propozycji ewentualnych zmian. Przed spotkaniem Zarząd DIR poprosił Delegatów o zgłoszenie najpilniejszych tematów do poruszenia podczas konferencji. Wszystkie zagadnienia, jakie spłynęły do Biura Izby zostały wcześniej przesłane Dyrektorowi KOWR, tak by mógł się on do nich szczegółowo odnieść. Zgłoszone zagadnienia dotyczyły m.in.  przetargów, które odbyły się w ubiegłym roku na 23 nieruchomości w Łagiewnikach i Radzikowie, spraw związanych gruntami o powierzchni ponad 2,5 tys. ha w powiecie świdnickim, pozostającymi w bezumownym użytkowaniu spółki  Majątek Ziemski Stary Jaworów, stanu zagospodarowania gruntów o powierzchni ponad 1 900 ha  przejętych na terenie powiatu górowskiego z umów dzierżawy spółek:„Barycz”, „Nadodrze”, „Agrokal” i „Czernina” oraz po rozwiązanych z dzierżawczynią umowach dzierżawy na grunty o powierzchni ponad 360 ha, położone  na terenie gminy Góra i Wąsosz, omówienie zasad wypłaty odszkodowań dzierżawcom za szkody powstałe w związku z budową gazociągu wysokiego ciśnienia na gruntach dzierżawionych, stanu postępowania sądowego dotyczącego gruntów o powierzchni o powierzchni ponad 188 ha, wyłączonych z umowy dzierżawy w gminie Pielgrzymka i wreszcie stanu zagospodarowania gruntów z Zasobu KOWR i planowanych działań Oddziału, które przyspieszą zagospodarowanie  gruntów z Zasobu, szczególnie tego rozdrobnionego. Dyrektorzy KOWR we Wrocławiu odnieśli się do tych zagadnień, odpowiedzieli także na liczne pytania rolników dotyczące spraw związanych z gospodarowaniem Zasobem.

Na zakończenie Wiceprezes Ryszard Borys podziękował wszystkim uczestnikom za tak aktywny udział w spotkaniu. Podziękował również Dyrektorom KOWR za wyczerpujące wyjaśnienia. Wiceprezes wyraził również nadzieję, że telekonferencja z przedstawicielami KOWR, jaka odbyła się w dniu 28.04.2021r. nie jest ostatnią i że jeżeli tylko rolnicy zgłoszą DIR taką potrzebę, to KOWR przyjmie zaproszenie na kolejne spotkanie. Dyrektor KOWR Tomasz Krzeszowiec podkreślił, że jest do dyspozycji rolników i zawsze chętnie będzie uczestniczył w tego typu spotkaniach.

Szanowni Państwo, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Prosimy o zgłaszanie potrzeb w zakresie tematyki kolejnych telekonferencji do pracowników Biur Terenowych Izby https://izbarolnicza.pl/kontakt/  lub na adres sekretariat@izbarolnicza.pl

Marzena, Maria, Klaudiusz