Posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Lubinie

W dniu 8 czerwca w Urzędzie Gminy w Lubinie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubińskiego, w którym udział wzięli: Ryszard Borys Wice Prezes DIR, Wiesława Bober Powiatowy Lekarz Weterynarii, Arkadiusz Dulemba Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego Gminy Lubin, Rudna i Ścinawa.

Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Franciszek Lesicki. Głównym tematem poruszonym na posiedzeniu były zmiany przepisów dotyczących zdrowia zwierząt i ochrony przed afrykańskim pomorem świń, które przedstawiła Wiesława Bober Powiatowy Lekarz Weterynarii. Nowe przepisy wprowadziły dodatkowe wymagania dla producentów trzody chlewnej. Do najważniejszych należy wymóg ogrodzenia gospodarstwa, zwłaszcza budynków, gdzie utrzymywane są świnie i przechowywane pasza i ściółka oraz sporządzenie Planu bezpieczeństwa biologicznego. Plan bezpieczeństwa biologicznego to opis podstawowych wymagań bioasekuracji podejmowanych w gospodarstwie. Producenci mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów do 31 października. Gdy nie spełnią wymagań będą mogli produkować tylko na własne potrzeby. Nowe przepisy wprowadzają kilka ułatwień, jeżeli chodzi o możliwość przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza strefy.  Pozostałe przepisy bioasekuracji pozostały bez zmian. Poinformowała także, że w tym temacie będą przeprowadzone szkolenia dla hodowców.

Arkadiusz Dulemba poinformował o prowadzonych naborach wniosków przez ARiMR. Do końca czerwca mogą składać wnioski pszczelarze do każdej rodziny pszczelej, która przezimowała, Także do końca czerwca można składać wnioski na Premię dla młodego rolnika oraz Restrukturyzację małych gospodarstw. Od 21 czerwca do 19 sierpnia można będzie składać wnioski na Modernizację Gospodarstw we wszystkich pięciu obszarach. Poinformował również, że jesienią ruszą ze szkoleniami ze stosowania środków ochrony roślin. Do 25 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie do materiału siewnego.

Ryszard Borys przedstawił zagadnienia jakimi zajmowała się Izba Rolnicza w minionym okresie. Poinformował, że wszystkie informacje odnośnie organizowanych telekonferencji, spotkań, a także pisma kierowane do Ministerstw i Instytucji oraz odpowiedzi na nie umieszczane są na stronie internetowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz na facebooku. Zachęcał do korzystania z tych informacji.

 

Irena Danieluk

 

Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Jan, Bolesław