Posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Wrocławskiego

W posiedzeniu udział wzięli  Delegaci Rady Powiatowej DIR Powiatu Wrocławskiego , oraz zaproszeni przez Przewodniczącego Rady p. Waldemara Mazurka goście – p. Waldemar Jankowski Wiceprezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej , p. Barbara Pajor Z-ca Dyrektora DIR i p. Bartosz Kopacz Kierownik Biura Powiatowego ARiMR we Wrocławiu.

Wiceprezes Izby poinformował zebranych o bieżącej pracy Zarządu. W swoim wystąpieniu zwrócił się do delegatów o sygnalizowanie problemów i zagadnień, z którymi zwracają się do nich rolnicy, a którymi w  ich opinii powinien zająć się Zarząd. Szczególną uwagę delegaci powinni zwrócić na wnioskowane przez gminy grunty rolne planowane do zmiany  przeznaczenia. Następuje stały ubytek gruntów rolniczych wyłączanych z produkcji i jest to zjawisko niekorzystne. Kolejnym niekorzystnym zagadnieniem mającym wpływ na produkcję rolną jest brak środków finansowych dzięki którym PGW Wody Polskie mogłyby prowadzić bieżącą konserwację urządzeń melioracji wodnych, oraz finansować nowe inwestycje.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR we Wrocławiu p. B. Kopacz przekazał zebranym informacje dotyczące bieżących i planowanych działań Agencji. W związku ze zmianą sposobu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w opinii p. Kierownika nastąpił wzrost tempa rozpatrywania wniosków.

W drugiej części posiedzenia p. Barbara Pajor Z-ca Dyrektora DIR przedstawiła zebranym informację dotyczącą gospodarowania nieruchomościami rolnymi na Dolnym Śląsku, w tym rola i wpływ samorządu rolniczego na kierunki działania. W swoim wystąpieniu p. B. Pajor przedstawiła działania Izby, które miały wpływ na zmianę procedury przetargowej stosowanej przez KOWR przy dzierżawie nieruchomości rolnych.

Delegaci w trakcie posiedzenia zgłosili szereg wniosków do Zarządu m.in. dotyczących m.in. skrócenia czasu badania próbek artykułów rolnych na obecność pozostałości pestycydów, konieczności zmiany przepisów nakazujących sprzedaż gospodarstwa rolnikom przechodzącym na emeryturę, zwiększenia puli środków na dopłaty do materiału siewnego i zwrotu akcyzy za zakupione paliwo. Ponadto delegaci uznają za konieczną ustawową regulację problemu nowo osiedlających się mieszkańców na obszarach wiejskich, utrudniających prowadzenie produkcji rolnej, oraz konieczność gospodarowania nieruchomościami rolnymi przez  państwowe osoby prawne i jednostki nie posiadające osobowości prawnej m.in.: PGL Lasy Państwowe, JST, uczelnie wyższe i instytuty badawcze – na zasadach analogicznych jak KOWR.

W trakcie posiedzenia Przewodniczący p. W. Mazurek złożył gratulacje p. W. Jankowskiemu z okazji objęcia funkcji Wiceprezesa Zarządu Izby, a w związku z zakończeniem pracy w Izbie przez p. Barbarę Pajor, Przewodniczący złożył jej podziękowania za wkład pracy na rzecz samorządu rolniczego.

Czesław, Agnieszka