Posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Oleśnicy

Pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Oleśnickiego odbyło się 2 września w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Międzyborzu. W posiedzeniu, oprócz Delegatów Rady Powiatowej, uczestniczyli również zaproszeni przez Pana Dionizego Prusiewicza – Przewodniczącego RP DIR Powiatu Oleśnickiego goście: Pan Ryszard Borys – Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Pan Stanisław Stępień – Wicestarosta Powiatu Oleśnickiego, Pan Jarosław Głowacki – Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz, Pani Barbara Szczerba – Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Międzyborzu oraz Pani Eugenia Cieśla z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Oleśnicy. Na wstępie Pan Dionizy Prusiewicz powitał zaproszonych gości oraz Delegatów Rady Powiatowej DIR w Oleśnicy i poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego w styczniu bieżącego roku Prezesa Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszka Grali. Następnie przedstawił porządek obrad, który przez członków Rady został przyjęty jednogłośnie.

Posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Oleśnickiego było również doskonałą okazją do uhonorowania odznaczeniami osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich Powiatu Oleśnickiego oraz zaangażowanych w działalność samorządu rolniczego. Odznakę honorowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz pamiątkowy kryształ za długoletnią współpracę z Dolnośląską Izbą Rolniczą otrzymała Pani Eugenia Cieśla. Złote medale Dolnośląskiej Izby Rolniczej „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” otrzymali z kolei: Pani Barbara Szczerba i Pan Jarosław Głowacki. Odznaczenia wręczyli: Pan Ryszard Borys – Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Pan Dionizy Prusiewicz – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Powiatu Oleśnickiego oraz Pan Stanisław Stępień – Wicestarosta Powiatu Oleśnickiego.

Kolejnym punktem obrad było podsumowanie tegorocznych żniw, które w opinii Delegatów były jednymi z najtrudniejszych. Ze względu na intensywne opady deszczu sporo zboża jeszcze nie zostało zebrane, gdyż trudno na pola wjechać sprzętem rolniczym. Sytuacja taka powoduje duże straty w plonach, ponieważ niezebrane jeszcze zboże często jest porażone przez choroby grzybowe i porośnięte. To pociąga za sobą wymierne straty ekonomiczne potęgowane jeszcze przez ogromny wzrost kosztów produkcji. Część rolników jest zmuszona sprzedać  zboże czy rzepak tuż po żniwach, gdyż albo nie mają gdzie przechowywać ziarna albo potrzebują pieniędzy na spłatę kredytów i zakup środków do produkcji. W chwili obecnej zadłużenie polskich rolników wynosi 33 mld zł. W bieżącym roku rolnicy mieli problem nie tylko z intensywnymi opadami deszczu, które utrudniały terminowe przeprowadzanie zabiegów w zbożach czy żniwa. Problemem są również, coraz częściej występujące, inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne o charakterze lokalnym powodujące ogromne straty w uprawach, np. ¾ gminy Syców zostało dotkniętych przez gradobicie. Szkody są bardzo duże, dochodzą nawet do 100%.

Do zgłoszonych przez Delegatów zastrzeżeń dotyczących funkcjonowania Zarządu Dróg Powiatowych w Oleśnicy oraz problemów z usuwaniem wystających nad polami uprawnymi konarów oraz gałęzi drzew rosnących w pasie drogowym i utrudniających wykonywanie prac polowych odniósł się Pan Stanisław Stępień – Wicestarosta Powiatu Oleśnickiego. Niedociągnięcia w funkcjonowaniu Zarządu Dróg Powiatowych w Oleśnicy wynikały w dużej mierze z braków kadrowych i problemów sprzętowych. Zakup dwóch nowych ciągników w miejsce przestarzałego i notorycznie psującego się sprzętu znacznie poprawił jakość wykonywanych zadań m. in. wykaszania rowów. Czasem trzeba przejechać dwu- lub nawet trzykrotnie, aby wykaszanie rowów zostało wykonane rzetelnie. Podobnego zdania byli obecni na spotkaniu członkowie Rady Powiatowej. Wnioskowali oni również o to, aby drzewa rosnące w pasie dróg były podcinane zarówno od strony pola, jak i od strony drogi. Zbyt nisko zwisające gałęzie uniemożliwiają prowadzenie prac polowych na znajdujących się bezpośrednio pod nimi gruntach. Czasem jest to znaczny areał, a rolnik nie ma prawa usunąć zwisających gałęzi we własnym zakresie.

Informację na temat rynku mleka w Polsce oraz funkcjonowania spółdzielni mleczarskiej na przykładzie OSM w Międzyborzu przedstawiła Pani Barbara Szczerba. Obecnie ceny mleka na rynkach światowych osiągnęły maksymalne wartości, jednak ogromne koszty produkcji stawiają pod znakiem zapytania jej opłacalność. Generalnie w stosunku do kosztów ceny produktów mleczarskich są zdecydowanie zbyt niskie. Mniejszym spółdzielniom mleczarskim produkującym wyroby w sposób tradycyjny trudno jest konkurować z takimi potentatami w branży, jak chociażby Mlekovita czy Piątnica. Dlatego tak ważne jest dotarcie do konsumentów z informacją na temat walorów zdrowej żywności, gdyż tylko wyedukowany klient może dokonywać świadomego wyboru spośród bogatej oferty produktów żywnościowych. Tanie rzadko kiedy znaczy dobre i zdrowe.

Następnie Prezes DIR Ryszard Borys przekazał informacje na temat bieżącej działalności Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Poruszone zostały kwestie m. in.: problemów z szacowaniem szkód łowieckich i pomysłu nowego Łowczego Krajowego na powołanie sądu arbitrażowego rozpatrującego sprawy sporne w tym zakresie, dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terenie woj. dolnośląskiego, problemów z ubezpieczaniem przez rolników upraw i zwierząt gospodarskich, dostępności środków na inwestycje w nawadnianie gospodarstw, wymogów koniecznych do otrzymania emerytury rolniczej, organizacji obchodów Jubileuszu 25-lecia Dolnośląskiej Izby Rolniczej, powołania przez DIR Fundacji im. Św. Izydora.

Na zakończenie posiedzenia Rada Powiatowa podjęła decyzję w sprawie zaopiniowania wniosków o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne:

  • Wniosek Wójta Gminy Oleśnica o zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze gruntów rolnych III klasy o pow. 18,1414 ha położonych w obrębie Bogusławice, gmina Oleśnica – opinia negatywna.
  • Wniosek Wójta Gminy Oleśnica o zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze gruntów rolnych II-III klasy o pow. 48,1383 ha położonych w obrębie Świerzna, gmina Oleśnica – opinia negatywna.
  • Wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Syców o zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze gruntów rolnych III klasy o pow. 19,3163 ha położonych w obrębach: Działosza, Wielowieś i Nowy Dwór, gmina Syców – wniosek wymaga zasięgnięcia dodatkowych informacji i wyjaśnień.
  • Wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Syców o zmianę przeznaczenia na cele nieleśne gruntów leśnych o pow. 0,7400 ha położonych w obrębie Syców, gmina Syców – opinia pozytywna.

 

 

BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Aleksy, Horacy