Dożynki Wojewódzkie w Domaniowie

W niedzielę 5 września br. w Domaniowie w powiecie oławskim dolnośląscy rolnicy obchodzili tradycyjne Święto Plonów wieńczące czas wytężonej pracy podczas żniw. Dożynki Wojewódzkie zgromadziły przedstawicieli Zarządu województwa, lokalnych władz samorządowych, posłów, delegacje wieńcowe ze wszystkich powiatów w regionie oraz licznie przybyłych na uroczystość okolicznych mieszkańców.

Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Ryszard Borys, który skierował do Rolników wzruszające podziękowania:

„Dożynki są przez Rolników bardzo wyczekiwanym dniem, wieńczącym czas ciężkiej pracy i zbioru plonów dających przyszłość naszym rodzinom i gospodarstwom. Dzisiejsze wydarzenie skupia wspaniałych gospodarzy tworzących chleb wraz z „matką ziemią”. Gospodarzy, którzy są najlepszym potwierdzeniem powiedzenia, że: rolnikiem trzeba się urodzić, a innych zawodów można się nauczyć. Na szczęście nasz zawód, pomimo trudów obcych innym gałęziom gospodarki i ogromu pracy naszych rąk daje też ogromną satysfakcję.

Dożynki dają chwilę oddechu i wytchnienia, tak potrzebnych każdemu. Dlatego dziękując dzisiaj za dary „matki ziemi” i dzieląc się z Wami dożynkowym bochnem chleba życzę wszystkim wytrwania w trudach codziennej pracy. Życzę, by wyprodukowany chleb dawał ludziom nadzieję na lepsze jutro, na pomocną dłoń drugiego człowieka, na sytość i dobrobyt. Przecież to właśnie chleb symbolizuje wszystko co najpiękniejsze. W naszej tradycji jest symbolem przetrwania i łączenia ludzi.

Od 25 lat w ramach samorządu rolniczego realizujemy wspólnie misję, którą jest godna praca na roli zapewniająca godziwe życie. Dziękując za te ćwierć wieku współtworzenia życzę Wam i Waszym Rodzinom zdrowia i pomyślności składając wyrazy ogromnego szacunku.

Szczęść Wam Boże!”

Uroczystości rozpoczęła tradycyjnie msza święta, po której ulicami Domaniowa przemaszerował korowód dożynkowy docierając na boisko sportowe, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie Dożynek. Podczas wydarzenia tej rangi nie mogło oczywiście zabraknąć konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy. Nagroda Dolnośląskiej Izby Rolniczej trafiła do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Domaniowie za zachwycający kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków tradycyjny wieniec dożynkowy symbolizujący dumę i radość z zebranych plonów. Nagrodę wręczyli Pan Ryszard Borys – Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Pan Henryk Kowalik – Delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Viktoryn, Helmut