Dożynki Gminne w Ziębicach

W pierwszą niedzielę września w Ziębicach odbyły się dożynki Gminy Ziębice. Partnerem wydarzenia była Dolnośląska Izba Rolnicza. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej dziękczynnej w Bazylice Mniejszej w Ziębicach.

Następnie korowód dożynkowy przeszedł na plac przy byłym kościele ewangelickim. Uroczystego otwarcia dożynek dokonał Pan Mariusz Szpilarewicz – Burmistrz Ziębic, który wspólnie z Przewodniczącą Rady Miejskiej Agatą Sobków, Zastępcą Burmistrza Małgorzatą Wołczyk oraz ks. Bogusławem Konopką podziękował rolnikom za tegoroczne plony i trud codziennej pracy.

Po Misterium Chleba z oprawą muzyczną w wykonaniu zespołu Krzelkowianie, Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Ząbkowickiego Wiktor Skotnicki odczytał list dożynkowy Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszarda Borysa. Pan Wiktor Skotnicki na ręce Starostów dożynek – Pani Małgorzaty Koziura oraz Jana Przyszlakiewicza złożył podziękowania za honorowe pełnienie obowiązków Starostów Dożynek i wręczył pamiątkowe dyplomy.

Podczas dożynek odbywał się Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy a w pracach komisji z ramienia DIR udział brała Katarzyna Wróbel z Biura Terenowego DIR w Ząbkowicach Śląskich. W konkursie I miejsce zajęło Sołectwo Kalinowice Górne, II miejsce, Sołectwo Bożnowice, III miejsce Sołectwo Służejów. Dodatkowo Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Ząbkowickiego ufundowała nagrodę specjalną w konkursie. Komisja w składzie – Wojciech Bieruta, Radosław Myszogląd oraz Katarzyna Wróbel wyróżniła wieniec z sołectwa Niedźwiedź.

Wśród zaproszonych Gości udział w uroczystości wzięli: Monika Wielichowska – Poseł na Sejm RP, Marcin Gwódź – Poseł na Sejm RP, Stanisław Jurcewicz – Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Tomasz Krzeszowiec – Dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu, Wiktor Skotnicki – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR, a także radni powiatowi i gminni.

W dożynkach jako jedyny udział wziął poczet sztandarowy Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Ząbkowickiego w skład, którego weszli delegaci: Wojciech Bieruta, Radosław Myszogląd oraz Andrzej Kozłowski.

W trakcie dożynek Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Pan Wiktor Skotnicki oraz delegat Rady Powiatowej Jan Tracz przygotowali stoisko wystawiennicze DIR. Na naszym stoisku fachowych informacji udzielał również Pan Michał Mackiewicz Agent TUW z Ząbkowic Śląskich.

Stoisko Dolnośląskiej Izby Rolniczej było również doskonałym miejscem do przeprowadzania rozmów nt. współpracy i funkcjonowania jednostek działających na rzecz rolnictwa oraz współpracy samorządem lokalnym.

Podczas dożynek gminnych odbywały się występy zespołów m. in. SYNERGIA i KOSY. Natomiast Gwiazdą wieczoru był zespół RED LIPS.

Na zakończenie dożynek odbył się pokaz filmów – Ziębice – zatrzymane w kadrze.

Adolf, Tymon