Płatność dla małych gospodarstw

Do końca sierpnia o ryczałt w wysokości 225 euro/ha mogą się ubiegać rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Maksymalna wysokość pomocy 1125 euro na gospodarstwo. Dotychczas za pośrednictwem aplikacji internetowej wpłynęło 11,5 tys. żądań od zainteresowanych tym wsparciem.

Trwa nabór wniosków w ramach płatności dla małych gospodarstw, która to płatność zastąpi następujące płatności bezpośrednie (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów).

Warto policzyć, co się bardziej opłaca. Jeżeli rolnik składając wniosek o dopłaty bezpośrednie ubiegał się jedynie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną, to na pewno korzystniej będzie wystąpić o ryczałtową płatność dla małych gospodarstw.

Na stronie Cetrum Doradztwa Rolniczego został udostępniony kalulator umożliwiający obliczenie co będzie bardziej korzystne da rolnika (Pomocnik rolnika ryczałtowego) – przejdź.

Jeżeli żądający przyznania płatności dla małych gospodarstw rolnik we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 ubiegał się także o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatność ONW, ekologiczną i rolno-środowiskowo-klimatyczną czy zalesieniową wówczas poza ryczałtem może otrzymać pieniądze z tytułu tych płatności.

Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) przesłać skan lub zdjęcie oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji. Termin mija 31 sierpnia 2023 r. Do tego dnia można będzie również wycofać złożone oświadczenie.

Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory te dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus.

Więcej informacji oraz treść oświadczenia – otwórz

Zobacz krok po kroku, jak złożyć „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”:

Materiały

Instrukcja ze szczegółowym opisem procedury składania „Żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw” – otwórz

Źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/przypominamy-platnosc-dla-malych-gospodarstw–dokumenty-tylko-przez-ewniosekplus-do-31-sierpnia-zobacz-czy-to-sie-oplaca-skorzystaj-z-kalkulatora

Czesław, Agnieszka