Jubileuszu XXV – lecia Dolnośląskiej Izby Rolniczej

Obchody Jubileuszu rozpoczęła Msza Św. w Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy podczas której poświęcono wieniec dożynkowy przygotowany przez KGW w Domanowicach.

Prezes Izby Ryszard Borys zwrócił się do Proboszcza na początku mszy jako gospodarz uroczystości z prośbą  o przewodniczenie  Mszy Świętej w intencji wszystkich rolników – członków Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Podczas części świeckiej Jubileuszu Prezes Borys w imieniu Zarządu DIR przywitał zgromadzonych, dodając:  te ćwierć wieku historii samorządu rolniczego, to lata aktywnej działalności większości z nas tu zgromadzonych.  Spotkania takie jak dzisiejsze pozwalają na chwilę wspomnień i refleksji nad dotychczasowymi dokonaniami oraz są okazją do rozmów o planach  i wspólnych działaniach na przyszłe lata. Przeszłość już znamy a o jak najlepszą przyszłość musimy zabiegać razem. Działając w służbie dolnośląskiej wsi.

Kolejnym krokiem w tym kierunku jaki realizujemy jest powołanie  Fundacji na rzecz pomocy rolnikom i rodzinom wiejskim imieniem Świętego Izydora.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków samorządu rolniczego, wraz z tymi którzy odeszli, w tym  wieloletnich Prezesów Izb Rolniczych którzy odeszli w tym roku: Leszka Gralę  Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Jana Heichela Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Na stoiskach przed hotelem oraz w holu  hotelu było można  skorzystać z ofert firm będących parterami wydarzenia oraz stoisk przygotowanych w ramach Święta Polskich Zbóż finansowanego z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych  gdzie prowadzono działania informacyjne oraz konkursy.

Spośród zaproszonych gości głos zabrali między innymi:

– Pan Cezary Przybylski- Marszałek Województwa Dolnośląskiego

– Pana Wiktor Szmulewicz –  Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych  wraz z Prezesami i przedstawicielami izb Rolniczych z innych województw.

– Pan Zbigniew Ładziński- Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, który wręczył Prezesowi Izby Ryszardowi Borysowi Złoty medal imienia Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego.

Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń Krajowej Rady Izb Rolniczych- zasłużony dla samorządu rolniczego złote odznaki  otrzymali: Pan Tadeusz Baranek, Pan Marek Brusiło, Pan Zenon Grakowicz, Pan Dionizy Prusiewicz, Pan Wiktor Skotnicki oraz Pan Mieczysław Środa.

Srebrną odznaką otrzymali: Pan Zdzisław Kanas, Pan Franciszek Lesicki, Pan Tadeusz Smoliński, Pan Robert Świder, Pan Edward Tracz oraz Pan Jan Żukowski.

Brązową odznakę otrzymali: Pan Ryszard Frączek, Pan Franciszek Osip, Pan Ludwik Twardochleb oraz Pani Jolanta Witosławska.

Kapituła odznaczeń Dolnośląskiej Izby Rolniczej przyznała medale Zasłużony dla samorządu rolniczego DIR. Odznaczenia wręczyli Prezes Ryszard Borys oraz Wiceprezes Waldemar Jankowski.

Złoty medal przyznano następującym osobom: Pan Borek Marek, Pan Dudek Edward, Pani Ganczarek Urszula, Pan Kinach Tadeusz, Pan Koziński Mariusz, Pan Kozłowski   Andrzej, Pan Lechniak Zygmunt, Pan Mąka Wiesław, Pan Rodewald Andrzej, Pani Sadowska Grażyna, Pan Urban Gerard, Pan Wyrwas Tadeusz oraz Pan Zięba   Zbigniew.

Srebrny medal przyznano następującym osobom: Pan Dorosz Czesław, Pani Kociołek Lucyna , Pan Kondracki Andrzej, Pan Krawczyk Stanisław, Pan Łasica Bartosz, Pan Matyjewicz Krzysztof, Pan Pająk Roman, Pani Pętalska-Nispoń Anna, Pan Przewoźny Zdzisław, Pan Rzepka Jerzy, Pan Szocik Stanisław  oraz Pan Szydełko Zbigniew.

Podczas uroczystości podziękowania otrzymali: Pani Lucyna Grala, przedstawiciele instytucji współpracujących oraz pracownicy Izby.

Dolnośląska Izba Rolnicza  w ramach realizowanych zadań przeprowadziła między innymi Konkurs na najlepszą pracę licencjacką, magisterską i doktorską z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich. Na uroczystość zaprosiliśmy laureatów konkursu. Którym wręczono nagrody:

1. Śliwka Rafał – I miejsce (nagroda finansowa w wysokości 2 500 zł)
  2. Agata Kociołek – II miejsce ( nagroda finansowa w wysokości 1800zł)
  3. Marcisz Kamil – III miejsce (nagroda finansowa w wysokości 1 500 zł)
  4. Kowalewicz Błażej – wyróżnienie (nagroda finansowa w wysokości 1 000 zł)
  5. Karol Kinal- wyróżnienie (nagroda finansowa w wysokości 1 000

W kolejnej części uroczystości Pani Ewa Pawelec,  Dyrektor KRUS, która wręczyła torbę ratownictwa medycznego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Latkowej, którą reprezentowali: Prezes OSP Pan Waldemar Polit, Naczelnik Marek Pijacki oraz Pan Daniel Krzywda. Jak podkreśliła, bezpieczeństwo mieszkańców wsi jest priorytetem w działaniach KRUS.

Organizację wydarzenia wsparli:

– Dolnośląski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy we Wrocławiu

– Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR we Wrocławiu

– Südzucker Polska

– Bank BNP Paribas.

– Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

– Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów

– Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa.

Ludowy Zespół Śpiewaczy Brzykowianie z wsi Brzyków z okolic Trzebnicy nadał wydarzeniu pięknej ludowej oprawy.

Biuro DIR

Aniela, Jan