„Poznaj gospodarstwo rolne” po raz kolejny w Lutomierzu

Dolnośląska Izba Rolnicza w tym roku rozpoczęła realizację projektu „Poznaj gospodarstwo rolne”, którego celem jest zapoznanie odbiorców z pracą rolnika oraz gospodarstwem wiejskim i jego zabudową, upowszechnienie wiedzy na temat pochodzenia żywności a także kształcenie postawy szacunku dla ludzi i przyrody. Odbiorcami są dzieci ze szkół podstawowych z terenów miejskich i wiejskich – klas III z powiatów wałbrzyskiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego, wrocławskiego, ząbkowickiego i kłodzkiego. Pomysłodawcą projektu jest Pan Paweł Mazur – Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu.

Projekt realizujemy wspólnie z Wójtem Gminy Stoszowice – Panem Pawłem Gancarzem, Prezesem Twierdzy Srebrna Góra – Panią Emilią Pawnuk oraz Oddziałem Terenowym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Wrocławiu.

Kontynuując ideę projektu uczniowie ze szkoły podstawowej w Pieszycach – powiat dzierżoniowski uczestniczyli w warsztatach serowarskich i zapoznali się z Gospodarstwem Pasternak w Lutomierzu oraz zwiedzali Twierdzę Srebrna Góra. Uczestników na miejscu przywitali przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej – Członkowie Zarządu – Pan Paweł Mazur i Pan Dariusz Madejski oraz Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Dzierżoniowie Pan Piotr Rakoczy, którzy przekazali zebranym główne założenia projektu.

Wizytacja w gospodarstwie składała się z trzech etapów: warsztatów serowarskich, zwiedzania gospodarstwa oraz degustacji.

Przed rozpoczęciem warsztatów Uczestnicy otrzymali odzież ochronną, zostali poinstruowani     o zasadach zachowania higieny pracy. Tak przygotowani wspólnie z Panią Stanisławą Pasternak rozpoczęli warsztaty serowarskie. Uczniowie otrzymali swoje formy, wybierali zioła i przyprawy a następnie wyrabiali ser.

Następnie podczas zwiedzanie gospodarstwa, Pani Beata Mucha – Kierownik PT KRUS w Wałbrzychu oraz Pani Agata Sikora z Placówki Terenowej KRUS w Wałbrzychu szczegółowo przekazały dzieciom informacje dotyczące bezpieczeństwa w gospodarstwie.  Uczniowie z bliska mogli zobaczyć zwierzęta, sprzęt rolniczy oraz pomieszczenia gospodarcze.

Na zakończenie pobytu w gospodarstwie uczniowie wspólnie mogli degustować sery a także inne wyroby pochodzące z Gospodarstwa Pasternak.

Po wspaniałej degustacji uczniowie przejechali do Srebrnej Gór, gdzie uczestnicząc w żywej lekcji historii zwiedzali jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska – Twierdzę Srebrna Góra.

Katarzyna Wróbel

BT DIR Kłodzko