25 edycja Święta Ziemniaka w Przemkowie

13.11.2021 r. odbyło się w Przemkowie ,w sali Przemkowskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki  „Święto Ziemniaka” zorganizowane przez  Wandę Żuchowską – Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Polkowickiego przy współudziale i patronacie Burmistrza Przemkowa – Jerzego Szczupaka.

W uroczystości uczestniczyło 90 osób – mieszkańców gminy Przemków oraz gmin ościennych.

Wśród gości zaproszonych byli:  Burmistrz Przemkowa – Jerzy Szczupak, Radna Powiatu Polkowickiego – Ewa Mazan wraz z mężem, Dr Andrzej Sadowski, Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej – Jan Laszczowski wraz z żoną, Przewodnicząca PZERiI w Przemkowie – Wiesława Maluszycka, Wiceprzewodnicząca PZERiI w Przemkowie – Wiesława Denuszek wraz z mężem, Prezes Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce O/w Przemkowie – Genowefa Jabłońska, Kierownik PZDR Polkowice – Izabela Skut wraz z mężem, Prezes Polskiego Związku Wędkarskiego w Legnicy- Koło w Przemkowie – Leszek Cieślak, Pani Wanda Gur wraz z mężem, Pani Maria Domańska, Pani Maria Harabin, Pani Iwona Renkas – pracownik POKiB.

Święto ziemniaka wpisało się  na stałe w karty historii Przemkowa. Organizowane jest od  25 lat. Za każdym razem program imprezy jest bogaty i urozmaicony. W tym roku również nie obyło się bez odczytu o ziemniakach, recytacji „Ody do ziemniaka” jak również recytacji wierszy napisanych na tę okoliczność przez Panie: Marię Harabin i Małgorzatę Bargiel.  Pani Wiesława Maluszycka  wcieliła się w postać nieżyjącej naszej wielkiej aktorki – Hanki Bielickiej i przedstawiła nam monolog z jej repertuaru. Uczestnicy byli pod wrażeniem występów naszych lokalnych talentów. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy z ziemniakiem w roli głównej i nie tylko.

Zespół Bojan przygrywał uczestnikom do tańca. Punktem kulminacyjnym „Święta Ziemniaka” był konkurs z zakresu „Nasze kulinarne dziedzictwo – potrawy z ziemniaka”. W tym roku do konkursu przystąpiło 11 pań. Zgodnie z regulaminem konkursowym uczestniczki przygotowały potrawy z ziemniaka i przyniosły do oceny komisji. Komisja konkursowa obradowała w składzie:

1. Izabela Skut – przewodnicząca komisji,
  2. Gizela Smalec – członek komisji,
  3. Wiesława Denuszek – członek komisji.

Oceniano potrawy wg następujących kryteriów: walory smakowe, estetyka podania, oryginalność (za każde kryterium można było otrzymać od 1-5 pkt.).

Wyniki konkursu:

I miejsce     – p. Ewa Jagielska mieszkanka wsi Ostaszów (   bomby ziemniaczane)),

II miejsce    – p. Małgorzata Buryło   mieszkanka Przemkowa ( zapiekanka grecka Mussaka),

III miejsce   – p. Ewa Waligóra mieszkanka wsi  Wilkocin (  babka ziemniaczana z sosem dyniowym).

Pozostałe panie otrzymały wyróżnienia ( Genowefa Kornatka, Elżbieta Sala, Lucja Szczepaniak,  Iwona Robakowska,  Maria Durkacz, Aneta Śliwka, Urszula Dobek,  Patrycja Gołębiewska).

Wszystkie potrawy były smaczne o czym mogliśmy przekonać się podczas degustacji. Wszystkim Paniom serdecznie dziękuję za udział w konkursie i zdrową rywalizację, a także za świetna zabawę.

Laureatki konkursu oraz osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Sponsorzy:  Gmina Przemków, Rada Powiatowa DIR w Polkowicach, Pani Ewa Mazan, Pani Marianna Kowalska, Pan Roman Kowalski,  Pan Leszek Cieślak.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękuję za okazaną pomoc oraz za współpracę.

Organizator: Wanda Żuchowska

Mark, Jarosław