Debata w Boguszowie Gorcach

W Centrum Kulturalno-Kongresowe Witold w Boguszowie Gorcach w dniu 22 listopada została zorganizowana Debata dotycząca zmian w polskim rolnictwie związanych z wdrażaniem przepisów zawartych we Wspólnej Polityce Rolnej oraz programie rządowym „Polski Ład”.

Współorganizatorami spotkania byli Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Wałbrzych i Burmistrz Miasta Boguszów-Gorce. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni Goście, w tym parlamentarzyści, którzy odpowiedzieli na zaproszenie: Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Posłowie na Sejm RP: Izabela Katarzyna Mrzygłocka – poseł na Sejm RP, Kazimierz Plocke, Stefan Krajewski. Z zaproszenia skorzystał również Wójt Gminy Stoszowice Paweł Gancarz oraz Jacek Hecht – Radny Powiatu Kłodzkiego. Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentowali: Wiceprezes Zarządu DIR Waldemar Jankowski, członkowie Zarządu: Mirosław Kaszkur, Dariusz Madejski, Przewodniczący RP DIR Dzierżoniów Piotr Rakoczy.

Liczna grupę uczestników stanowili członkowie samorządu rolniczego a także rolnicy z powiatów: wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego, kłodzkiego, wrocławskiego i lubańskiego.

Podczas Debaty, którą w formie dyskusji prowadził Pan Paweł Mazur Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Wałbrzych zgłaszano wiele problemów, z jakim zmaga się polskie rolnictwo.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał Pan Waldemar Jankowski Wiceprezes DIR. Witając wszystkich zaproszonych gości podkreślił, że polityka rolna jest dla nas wszystkich najważniejsza. Zwrócił uwagę na to, że zorganizowana Debata jest okazją do rozmów o wszystkich aktualnych problemach, począwszy od bieżącej sytuacji związanej z ASF. Rolnicy zlikwidowali produkcję trzody chlewnej, nie mają odszkodowań, nie mają czym płacić za nawozy i paszę. Producenci borykają się z drastyczną utratą dochodów i płynności finansowej gospodarstw rolnych. Ceny idą w górę nieproporcjonalnie do kosztów produkcji, przede wszystkim nawozów i środków do produkcji rolnej. Likwidacja trzody chlewnej ma automatycznie wpływ na innych producentów rolnych, a w szczególności producentów pasz. Pan Jankowski podkreślił również, że Zarząd DIR wielokrotnie wnioskował o przyspieszenie rozdysponowania gruntów przez KOWR i uproszczone mechanizmy rozdysponowania wolnego Zasobu, szczególnie tego rozdrobnionego, który w znacznej części jest niezagospodarowany od kilku a nawet kilkunastu lat. Zasygnalizował, że wielu rolników zgłasza coraz większe problemy z utylizacją folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu big bag.

W trakcie spotkania dyskutowano o czekających rolników zmianach zawartych w programie rządowym „Polski Ład”. Ponadto Krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027 wzbudza w środowisku rolniczym duże poruszenie. Zgłoszono liczne wnioski, które w najbliższym czasie zostaną przekazane parlamentarzystom okręgu wałbrzyskiego.

Na zakończenie Pan Waldemar Jankowski Wiceprezes DIR w imieniu Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej podziękował: Pani Senator, Pani Poseł i Posłom, Pani Burmistrz Boguszowa Gorc i wszystkim zebranym za udział w spotkaniu. Wyraził nadzieje, że zapoczątkowanie tak otwartej dyskusji o sprawach rolnictwa z parlamentarzystami będzie owocować w przyszłości.

Jerzy, Wojciech, Idzi