Posiedzenie Rady DIR w Górze

W dniu 10 grudnia w Biurze DIR w Górze odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Górowskiego, w którym udział wzięli: lek. wet. Julita Pałysa z Inspekcji Weterynaryjnej w Górze oraz przedstawiciele rolników z gminy Niechlów. Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Jan Rewers. Głównym tematem poruszonym na posiedzeniu były zmiany przepisów dotyczących zdrowia zwierząt i ochrony przed afrykańskim pomorem świń, które przedstawiła lek. wet. Julita Pałysa. Nowe przepisy wprowadziły dodatkowe wymagania dla producentów trzody chlewnej. Do najważniejszych należy wymóg ogrodzenia gospodarstwa, zwłaszcza budynków, gdzie utrzymywane są świnie i przechowywane pasza i ściółka oraz sporządzenie Planu bezpieczeństwa biologicznego. Plan bezpieczeństwa biologicznego to opis podstawowych wymagań bioasekuracji podejmowanych w gospodarstwie. Producenci mieli czas na dostosowanie się do nowych przepisów do 31 października. Gdy rolnicy nie spełnią wymagań, będą mogli produkować tylko na własne potrzeby. Nowe przepisy wprowadzają kilka ułatwień, jeżeli chodzi o możliwość przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza strefy. Pozostałe przepisy bioasekuracji pozostały bez zmian. Delegaci poinformowani zostali o tym, że w powiecie wykryto i zwalczono trzy ogniska ASF i w zwiąż z tym powiat górowski znalazł się w strefie czerwonej. O zdjęcie strefy czerwonej można wnioskować po roku od wykrycia ogniska.
Przedstawiciele rolników przekazali delegatom swoje podejrzenia odnośnie poddzierżawiania gruntów przez dzierżawcę w gminie Niechlów. Grunty obecnie nie są zagospodarowane, ale wiosną będą obserwować, kto uprawia te grunty i w razie zauważenia nieprawidłowości będą je zgłaszać.

Marzena, Maria, Klaudiusz