Cichy zabójca – czad

W momencie rozpoczęcia okresu grzewczego zatrucia tlenkiem węgla to temat, który nieustannie powraca i ciągle nie dość o nim informacji.

Tlenek węgla to gaz, nieorganiczny związek chemiczny. Jest on obecny zarówno w naturze, jak i powstaje w wyniku  działalności człowieka (głównie podczas wysokotemperaturowych procesów, podczas których spalane są paliwa: węgiel, ropa). Powstaje on również przy spalaniu paliw przy niewystarczającej ilości tlenu (na przykład w piecykach bez odpowiedniej wentylacji). Tlenek węgla bardzo łatwo miesza się z powietrzem, przez co rozprowadza się po pomieszczeniach. Gaz ten jest pozbawiony koloru, zapachu oraz nie powoduje żadnych widocznych skutków. Dla ludzi jest on niemożliwy do zauważenia jakimkolwiek zmysłem.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami.
Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia:

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  6. Zamontuj czujkę tlenku węgla.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły.

Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

 

Sybilla Gancarek

Starszy specjalista ZPRO OR KRUS we Wrocławiu

Dane źródłowe:

https://www.hellozdrowie.pl/dlaczego-tlenek-wegla-jest-tak-niebezpieczny-jakie-sa-objawy-zatrucia-tlenkiem-wegla-i-jak-sie-przed-nim-uchronic/

http://30na2.pl/aktualnosci/229-tlenek-wegla-cichy-zabojca-pierwsza-pomoc

http://www.straz.gov.pl/

https://strazacki.pl/szkolenia/

https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020-2021

BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Viktoryn, Helmut