Posiedzenie Rady Powiatowej DIR we Wrocławiu

W dniu 26 kwietnia br w siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Wrocławskiego i Rady Powiatu Wrocławskiego Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

W posiedzeniu udział wzięli  Delegaci Rady Powiatowej DIR Powiatu Wrocławskiego , Członkowie Komisji RLiOŚ Rady Powiatu Wrocławskiego, p. Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, p. Andrzej Szawan – Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, p. Irena Krasicka – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. W posiedzeniu uczestniczyła również p. Ewa Pawelec dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS wraz z pracownikami.

Zebranych przywitał Przewodniczący Komisji p. Edward Skiba, który przedstawił agendę spotkania. W części wspólnej posiedzenia p. dyrektor Ewa Pawelec  oraz pracownicy Oddziału Regionalnego KRUS we Wrocławiu przedstawili informacje na temat prewencji w rolnictwie oraz ubezpieczeń, a także projektowanych zmian w systemie emerytalnym dla rolników. Zdaniem delegatów , środowisko rolnicze z niecierpliwością oczekuje zmian w systemie emerytalnym rolników. Jedną z bardziej wyczekiwanych zmian jest brak konieczności wyzbywania się gospodarstwa jako warunku otrzymywania emerytury w pełnym wymiarze. Na zakończenie  tego punktu obrad członkowie komisji wypełnili ankietę konkursową , oceniającą poziom wiedzy z zakresu  bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Spośród prawidłowych ankiet wylosowano trzy, których autorzy otrzymali drobne upominki ufundowane przez OR KRUS. Nagrody wylosowali: p. Tadeusz Jakubowski, p. Andrzej Krupski i  p. Mieczysław Paczkowski.

Po przerwie głos zabrał p. Roman Potocki, starosta Powiatu Wrocławskiego, który poinformował zebranych o bieżących problemach samorządu powiatowego. Aktualnie największym wyzwaniem dla samorządów szczebla gminnego i powiatowego  jest sprawa udzielenia wszechstronnej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Na terenie Powiatu przebywa ok. 7 tys. uchodźców, z tego ok. 5 tys. ma już nadany nr PESEL.

W kolejnym punkcie obrad p. Irena Krasicka , dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa przedstawiła zebranym informacje dotyczące realizacji udzielania dotacji celowych mieszkańcom Powiatu Wrocławskiego na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych, oraz dotacji na inwestycje dotyczące obiektów małej retencji. Następnie p. Krasicka omówiła działania związane z monitorowaniem stanu zanieczyszczeń powierza na terenie Powiatu Wrocławskiego z wykorzystaniem drona. W trakcie dyskusji delegaci podkreślili  brak informacji w mediach na temat konieczności złożenia do 30 czerwca br. deklaracji na temat źródeł ogrzewania budynków.

W sprawach różnych delegaci dyskutowali m.in. nad rolą gmin w poszukiwaniu zatrudnienia w rolnictwie dla chętnych uchodźców. W dalszym ciągu delegaci mają wiele pytań i wątpliwości związanych z procedurą szacowania skutków suszy za pomocą  Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej.  Na zakończenie Przewodniczący Rady Powiatowej DIR  p. Waldemar Mazurek podziękował p. Edwardowi Skibie , Przewodniczącemu Komisji RLiOŚ Rady Powiatu Wrocławskiego za zaproszenie i zorganizowanie wspólnego posiedzenia Komisji i Rady.

Opracował: J. Sołtys

Mark, Jarosław