Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i w budynkuDnia 10 maja 2022 r. w Spale, odbył się Kongres Izb Rolniczych pt. „Izby Rolnicze o przyszłości polskiego sektora żywnościowego w świetle zawirowań na rynkach rolnych”, zorganizowany przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele.
W spotkaniu aktywnie uczestniczył Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej: Prezes Ryszard Borys, Wiceprezes Waldemar Jankowski, Członkowie Zarządu: Mirosław Kaszkur, Dariusz Madejski, Paweł Mazur oraz Delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych Henryk Kowalik.
Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Patronat medialny objęła Telewizji Polskiej TVP oraz Top Agrar Polska, sponsorem była firma Bayer Sp. z o.o., a partnerem Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego.
W kongresie wzięli udział prezesi i przedstawiciele Izb Rolniczych z kraju oraz:
Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. rolnictwa
Jan Krzysztof Ardanowski, Poseł na Sejm, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP,
Robert Telus, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Krzysztof Jurgiel, Poseł do Parlamentu Europejskiego
Czesław Siekierski, Poseł na Sejm RP
Maria Fajger, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Marek Surmacz, Zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
Jacek Malicki, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Prezentacje omówili:
dr hab. Walenty Poczta, UP w Poznaniu – „Uwarunkowania ekonomiczne rozwoju sektora rolnego w Polsce”
dr Mirosław Drygas, IRWIR-PAN – „Uwarunkowania społeczne oraz rola innowacji w rozwoju sektora rolnego w Polsce”,
dr hab. Mariusz Matyka, IUNG – „Uwarunkowania środowiskowo-klimatyczne rozwoju sektora rolnego w Polsce”,
Małgorzata Bojańczyk, Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” – „Rolnictwo zrównoważone”,
Marek Tyrajski oraz Paweł Nowomiejski, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego – „Regeneracja gleb poprzez wapnowanie szansą dla polskiego rolnictwa”,
W ramach wspólnie wypracowanych przez izby obszarów poszczególne wnioski w imieniu izb przekazali:
– dr Andrzej Karbowy – Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, którego prezentacja dotyczyła produkcji polowej (zboża, kukurydza, rzepak, buraki i inne),
– Jerzy Wróbel – Delegat do KRIR z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, prezentacja nt. produkcji owoców i warzyw,
– Grzegorz Leszczyński – Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. produkcji mleczarskiej,
– Romuald Tański – Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. produkcji wołowiny,
– Stanisław Myśliwiec – Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. produkcji drobiarskiej
– Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. produkcji trzody chlewnej,
– Janusz Terka – Przewodniczący Rady Powiatowej w Piotrkowie Trybunalskim – informacja dotycząca produkcji trzody chlewnej w strefach ASF,
– Roman Włodarz – Prezes Śląskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. działalności pozarolniczej (OZE, usługi).
Wnioski z Kongresu zostaną przyjęte na posiedzeniu KRIR i przedstawione Premierowi – Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykowi Kowalczykowi.
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób i ludzie stoją
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i w budynku