Posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Średzkiego

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie siedzą, ludzie stoją, w budynku i tekst „DOLNOŚLĄSKA IZBA ROLNIO służbie dolnośląskiej GMINA UDANIN POWIATU ŚREDZKIEGO AIZBA ROLNICZA”Dnia 16 maja br. w Urzędzie Gminy Udanin odbyło się kolejne już w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Średzkiego. Obrady otworzył oraz przywitał delegatów i zaproszonych gości Przewodniczący RP Jerzy Fink. Wśród zaproszonych gości w spotkaniu uczestniczyli:

• Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk,
  • Wiceprezes DIR Waldemar Jankowski,
  • okoliczni rolnicy,
  • ekspert do spraw upraw soi ze Stowarzyszenia Polska Soja Emilia Fink- Podyma.

W pierwszej części spotkania Wiceprezes DIR Waldemar Jankowski omówił działania jakie w ostatnim czasie zostały podejmowane przez Zarząd DIR.

Ważnym punktem spotkania była dyskusja dotycząca definicji aktywnego rolnika. Rolnicy oczekują pomocy przy dopłatach do nawozów dla gospodarstw rodzinnych do 300 ha, a nie jak to jest obecnie przyjęte do 50 ha. Podjęto także temat dotyczący oferowanych przez KOWR wydzierżawienia małych powierzchniowo gruntów. W związku z tym, że rolnicy nie biorą udziału w przetargach dotyczących tych działek, skutkuje to iż są one odłogowane. Podczas dyskusji padła propozycja, aby KOWR oddawał te grunty w użyczenie rolnikom, którzy mają w sąsiedztwie swoje grunty z możliwością późniejszego wykupu.

Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk podkreślił jak ważna jest współpraca z Dolnośląską Izbą Rolniczą a Władzami Gminy. W najbliższym czasie liczy na cykliczne spotkania z okolicznymi rolnikami tak jak to miało miejsce podczas Forum Rolniczego, które odbyło się w lutym br.

Emilia Fink Podyma zobrazowała zebranym działania podejmowane przez Stowarzyszenie Polska Soja, które działa na rzecz rozwoju uprawy soi w Polsce jako krajowego źródła białka roślinnego.

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją i w budynku

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób i w budynku