Konferencja pt. „Wzrost populacji wilków na południu Dolnego Śląska, zagrożenia dla rolnictwa i środowiska przyrodniczego”

Dnia 25 maja 2022 r. w Centrum Nauki i Sztuki ,, Stara Kopalnia,, w Wałbrzychu odbyła się konferencja pt. „Wzrost populacji wilków na południu Dolnego Śląska, zagrożenia dla rolnictwa i środowiska przyrodniczego”. Organizatorem spotkania była Rada Powiatową DIR w Wałbrzychu, Zarząd okręgowy PZŁ w Wałbrzychu, a współorganizatorami  Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Rad Powiatowych DIR powiatów kłodzkiego, świdnickiego, kamiennogórskiego i karkonoskiego. Konferencję prowadził Pan Paweł Mazur przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Wałbrzychu i członek Zarządu DIR.

Spotkanie uświetnili swoją obecnością goście z Czech: Pan Starosta Gminy Vernerowice inż. Tomas Havrlant oraz wicedyrektor Związku hodowców owiec i kóz na terenie Czech Roman Cieślar , obecna na spotkaniu była również Dyrektor biura OAK w Trutnowie Pani inż. Marcela Jezberowa.

W spotkaniu aktywnie uczestniczył Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej: Prezes Ryszard Borys, Wiceprezes Waldemar Jankowski, Członkowie Zarządu: Mirosław Kaszkur, Dariusz Madejski.

Ponadto w Konferencji wzięli udział członkowie Zarządu PZŁ w Wałbrzychu i Jeleniej Górze, przedstawiciele Naczelnej Rady Łowieckiej Panowie Jerzy Ignaszak oraz Stanisław Gmyrek, przedstawiciele: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu, rolnicy, przedstawiciele samorządów i organizacji ekologicznych.

Spotkanie otworzył Prezes DIR Ryszard Borys, głos również zabrał Roman Szełemej – Prezydent Miasta Wałbrzycha, a debatę rozpoczął pomysłodawca konferencji Wiesław Mąka członek Rady Powiatowej DIR Wałbrzych omawiając zagrożenia dla rolnictwa powodowane przez nadmierny wzrost populacji wilków w podregionie wałbrzyskim.

W dalszej części konferencji zostały przedstawione przez zaproszonych prelegentów następujące zagadnienia:

• Stan i dynamika populacji wilków w Sudetach Srodkowych po czeskiej stronie. Dotychczasowe doświadczenia i wnioski w walce ze szkodami w rolnictwie na  przykładzie gminy Vernerovice i ziemi Broumovskiej – Ing. Tomas Havrlant Starosta Gminy Vernerovice oraz Ing. Roman Cieślar Svaz chovatelů ovcí a koz z.s.
  • Pożądana liczba zwierzyny łownej w lasach zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu – Pan Adam Dziubacki RDPL we Wrocławiu.
  • Program ochrony wilka. Liczba wilków na Dolnym Śląsku – Pan Michał Kwiatkowski RDOŚ we Wrocławiu.

W końcowej części konferencji Pan Paweł Mazur zainicjował dyskusję.

W trakcie dyskusji wysunięto następujące wnioski:

• należy wystąpić do Ministra Środowiska o zmianę statusu ochron wilków, z ochrony ścisłej na ochronę częściową. Pozwoli to na redukcję populacji tych zwierząt.
  • należy określić maksymalną liczbę wilków, których obecność w środowisku nie będzie stanowić zagrożenia dla gospodarki rolnej człowieka, w tym gospodarki łowieckiej.
  • powinno się wyznaczyć obszary, na których osiedlanie wilków będzie niepożądane.

Czesław, Agnieszka