Spotkanie Zarządu DIR z Zarządem Dolnośląskiego Związku Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych

W dniu 2 czerwca br. w biurze Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu odbyło się spotkanie robocze Zarządu DIR w osobach: Pan Ryszard Borys – Prezes, Pan Waldemar Jankowski – Wiceprezes, Pan Mirosław Kaszkur – Członek Zarządu, Pan Dariusz Madejski – Członek Zarządu oraz Pan Paweł Mazur – Członek Zarządu z nowo wybranym Zarządem Dolnośląskiego Związku Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych w osobach: Pan Leszek Wojciechowski – Prezes, Pan Romuald Jankowski – Wiceprezes, Pan Tadeusz Mochalski – Wiceprezes, Pan Wiesław Królikowski – Członek Zarządu, Pani Karolina Ożga – Członek Zarządu. W skład Zarządu DZDiWNR wchodzą jeszcze Panowie Stefan Kukuczko oraz Robert Naskręt, którzy nie mogli uczestniczyć w obradach. Spotkanie otworzył Prezes Ryszard Borys, który przywitał uczestników narady oraz przekazał gratulacje nowo wybranemu Zarządowi DZDiWNR życząc jednocześnie owocnej i konstruktywnej pracy na rzecz Związku.

Celem zebrania było omówienie wzajemnej współpracy w obszarach istotnych dla dolnośląskich rolników, takich jak przede wszystkim kwestia rozdysponowania nieruchomości z Zasobu WRSP, głównie w kontekście dostępności w najbliższym czasie dużej powierzchni gruntów rolnych po wygasających w latach 2022-2024 umowach dzierżawy. Kolejne obszary dotyczące rolnictwa wymagające pilnej interwencji oraz wypracowania skutecznych rozwiązań to niewątpliwie:

• rosnące koszty produkcji spowodowane dramatyczną podwyżką cen energii elektrycznej, gazu, paliwa, nawozów, środków ochrony roślin czy pasz;
  • wypracowanie definicji rolnika aktywnego;
  • zrewidowanie założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz odroczenie o co najmniej 2 lata wprowadzenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej i przewartościowanie jej priorytetów, gdyż część z nich jest już nieaktualna biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną mogącą skutkować zachwianiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Współpraca ma być realizowana w oparciu o porozumienie stron. Do współpracy zostaną zaproszone wszystkie związki i organizacje rolnicze działające na terenie województwa dolnośląskiego. Podstawowym zamierzeniem tej inicjatywy jest stworzenie licznej reprezentacji rolników Dolnego Śląska by mieć realny wpływ na kształtowanie polityki rolnej, zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i krajowym – w myśl zasady „w jedności siła”.

Jerzy, Wojciech, Idzi