Piknik z Produktem Polskim

W dniu 26 czerwca w Osieku k. Lubina odbył się Piknik z Produktem Polskim. W trakcie pikniku przeprowadzono VII edycję ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”, którego organizatorami są: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Wydarzenie w Osieku zorganizował Ośrodek Kultury Gminy Lubin.
Celem konkursu jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych oraz promowanie i informowanie o produktach rolnych i żywnościowych i metodach ich produkcji.
Siedem Kół Gospodyń Wiejskich z trzech powiatów: lubińskiego, polkowickiego i głogowskiego rywalizowało na smaki. Każde z nich przygotowało jedną wyjątkową potrawę konkursową. Jury konkursowe nagrodziło następujące Koła:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Koźliczanki w Koźlicach za potrawę Flaczki spod Grzybowej Góry (z grzybów gąsek),
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Jędrzychowie Jędrzycho-WIANKI za potrawę Pierogi rychcickie z dodatkami,
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie za potrawę Bukowińskie sarmale (gołąbki) ze swojską śmietaną, domowym chlebem i papryką
Rady Powiatowe Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubińskiego, Głogowskiego i Polkowickiego ufundowały trzy nagrody, które przyznano dla Stowarzyszenia „Nasz Wiercień”, Koła Gospodyń Wiejskich w Serbach oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Nasz Wspólny Dom” w Łagoszowie Małym.
Nagrody Wójta Gminy Lubin otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich Wilków oraz Stowarzyszenie „Nasz Wiercień”.
W trakcie zmagań kulinarnych na kilkunastu stoiskach można było spróbować, a nawet kupić pyszne wyroby domowe – wędliny, sery, miody i kojące nalewki. A do tego pyszne ciasta upieczone przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, pierogi, pieczone mięso czy chleb z domowym smalcem i ogórkiem.
Czas spędzony na Pikniku umilały występy zespołów wokalnych i folklorystycznych. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci.

Aniela, Jan